Geochemical characterization and prediction of acid mine drainage generation potential of Kure volcanogenic massive sulfide deposits
Küre volkanojenik masif sülfid yataklarının jeokimyasal karakterizasyonu ve asit maden drenajı üretme potansiyelinin kestirmi
- Tez No: 398063
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NURGÜL ÇELİK BALCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 143
Özet
Temel metallerin, endüstrinin her alanında vazgeçilmez bir yeri vardır. Yeni gelişen teknoloji ve sürekli azalan rezervler ile metal ihtiyacı da artmaktadır. Bunlarla birlikte, düşük tenörlü cevherlerin işletilmesi ile yığınlarca atık açığa çıkmaktadır. Baz metal ihtiyacının ço ğ unun volkanojenik massif sülfid yataklarından elde edildiği düşünülürse; bu maden yatakları çevresindeki alanlar, asit maden drenajı (AMD) gibi kaçınılmaz çevresel risklere kar ş ı savunmasızdır. AMD, madencili ğ e ba ğ lı en büyük ve yaygın çevre sorunlarından biridir. AMD, sülfür lü maden yataklarının sülfür bile ş enlerinin oksitlenmesi sebebiyle açı ğ a çıkar ve düşük pH (pH
Özet (Çeviri)
Base metals have an irrevocable place in any branch of industry. With emerging technologies and progressively depleting reserves, metal demand is increasing along with piles of waste material produced after mining activities of the low-grade ores. Considering the base metal need is mostly supplied from volcanogenic massive sulfide deposits; areas surrounding those mining sites are vulnerable to inevitable environmental hazards like acid mine drainage (AMD). AMD is one of the biggest and widespread environmental problems related to mining. AMD occurs due to the oxidation of the sulfur moiety of sulfidic ore deposits and result in acidic water with low pH