Spectral analysis of an ultraluminous x-ray source swift J0243.6+6124
Aşırı parlak x-ışını kaynağı swift J0243.6+6124'ün tayfsal analizi
- Tez No: 694525
- Danışmanlar: PROF. DR. ALTAN BAYKAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Astronomi ve Uzay Bilimleri, Fizik ve Fizik Mühendisliği, Astronomy and Space Sciences, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
Bu tezde galaksimizdeki ilk aşırı parlak X-ışını atarcası Swift J0243.6+6124'ün tayfsal analizleri yapılmıştır. Bir Be/X-ışını çiftinin bir parçası olan bu tuhaf nesne, ilk defa Swift gözlemevi tarafından 2017 sonu – 2018 başındaki parlaması sırasında gözlemlenmiştir. Bu çalışmada ise kaynağın NuSTAR gözlemevinden alınan gözlemleri kullanılmıştır. Yapılan analizler, kaynağın parlama başlangıcı, parlamanın tepe noktası ve parlama sonrası olmak üzere farklı evrelerde büyük değişiklikler geçirdiğini göstermiştir. Çeşitli yörünge evrelerinde yapılan tayf ölçümleri, kullanılan beş gözlemin süresi boyunca kaynağın kritik altı ve kritik üstü olmak üzere iki farklı düzende madde aktarımı yaptığını ortaya çıkarmıştır. Kara cisim sıcaklığının ve ısıl-salım normalizasyonlarının faza bağlı profilleri, kaynağın parlama öncesi ve sonrasındaki gözlemlerde kritik altı madde aktarımının varlığını gösteren belirli bir boyutta bir sıcak noktası olduğunu ortaya koymuştur. Ayrıca, kritik üstü düzendeyken kaynağın topaklı bir şekilde madde aktarımı yaptığı gösterilmiştir. Analiz sonuçları halihazırdaki teori ve yayınlarla uyumlu olup, bu tez çalışmasının sonucunda kaynağın parlama evresi esnasındaki madde aktarımı daha ayrıntılı olarak açıklığa kavuşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the spectral analysis on the first galactic ultraluminous X-ray pulsar Swift J0243.6+6124 has been carried out. This peculiar object has been firstly observed by Swift observatory during its outburst in the late 2017 – early 2018 and it is a part of a Be/X-ray binary system. Observations obtained from NuSTAR observatory have been utilized in this study. The analysis showed that the source underwent drastic changes from the beginning of its outburst stage, during the peak of the outburst and after the outburst. The pulse-phase-resolved spectroscopy revealed that the source was accreting in two different regimes within the span of five observations – sub-critical and super-critical ones. The phase-dependent profiles of blackbody temperature and its normalization suggest that the source has a hot spot of a certain size which indicates the existence of a sub-critical accretion in pre- and post-outburst observations. It is also shown that the object also accretes in a clumpy way during the super-critical regime. The results of the analysis are consistent with the established theory and other publications, more clarity on the accretion details of the source during its outburst stage has been achieved as a result of this thesis study.