Erzincan'da yaşayan Afgan göçmenlerin yaşadıkları sosyal, ekonomik sorunlar ve siyasi düşünceleri üzerine bir araştırma
A research on the social, economic problems and political opinions of Afgan migrants living in Erzincan
- Tez No: 694612
- Danışmanlar: PROF. DR. HAYDAR EFE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Public Administration, Political Science
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 191
Özet
Büyük kısmı ülkelerine geri dönme niyetinde olmayan yaklaşık 4 milyon göçmeni barındıran Türkiye'de topluma entegrasyon başta olmak üzere göçmenlerin sorunları ve bu sorunların toplumdaki yansımaları önemli bir gündem maddesi olarak gündemde kalmaya devam etmektedir. Bu bakımdan, göçmen toplumların analizi önem taşımaktadır.Son yıllarda, Türkiye'de yakalanan düzensiz göçmenler içerisinde birinci sırada yer alan Afgan göçmenlerin yaş, cinsiyet, eğitim ve aile yapısı gibi demografik özelliklerini belirlemek, yaşadıkları sorunları, politik eğilimlerini, geleceğe dair planlarını ortaya koymak göçmen toplumların sorunlarınınçözümü açısından temel önemdedir. Bu kapsamda,tezin temel amacı, Erzincan'da yaşayan Afgan göçmenlerin Erzincan'daki ekonomik, sosyal, kültürel alanlardatopluma entegrasyonları, barınma, sağlık, eğitim, dil başta olmak üzere tüm sorunlarını;siyasi ideolojileri, laiklik ve Avrupa Birliği'ne bakışlarını da içeren politik eğilimlerini, gelecek planlarını ve beklentilerini ortaya koymaktır.
Özet (Çeviri)
In Turkey, which hosts approximately 4 million immigrants, most of whom do not intend to return to their countries, the problems of immigrants, especially integration into the society, and the reflections of these problems on the society continue to be an important agenda item. In this respect, the analysis of immigrant societies is important. In recent years, determining the demographic characteristics such as age, gender, education and family structure of Afghan immigrants, which ranks first among irregular immigrants caughtin Turkey, and revealing their problems, political tendencies and future plans are of fundamental importance in terms of solving the problems of immigrant societies, in this context. the main purpose of the thesis is to examine all the problems of Afghan immigrants living in Erzincan, especially in the economic, social and cultural areas, integration into society, housing, health, education, language; to reveal their political tendencies, future plans and expectations, including their political ideologies, secularism and their view of the European Union.