Orta doğu inşaat sektöründe proje risklerinin belirlenmesi verisk yönetim model önerisi
Project risk identification in the middle east construction industry and risk management model suggestion
  1. Tez No: 694645
  2. Yazar: ABDULLAH HARTAVİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BARIŞ YILDIZLAR, DR. ÖĞR. ÜYESİ CEMİL AKÇAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
İnşaat projeleri çok sayıda disiplinin ve sistemin organizasyonel ve operasyonel olarak uyumlu bir şekilde bir arada çalışması ile icra edilebilmektedirler. Bu durum çok sayıda komplikasyonu ve dolayısıyla farklı sınıflarda riskleri de beraberinde getirmektedir. Özellikle 20. yüzyıldan itibaren gelişen teknoloji ve artan insan nüfusu inşaat projelerinin ölçeğini ve sayısını ivmeli bir artışa zorlamıştır. Bu durumun da etkisiyle mevcut risklerin bilindik yöntemlerle kontrol alınması daha da güçleşmiştir. Bu noktada yeni risk yönetim modelleri, yöntemleri ve yaklaşımları geliştirme ihtiyacı doğmuştur. Uzun ve karmaşık bir süreç olan inşaat proje döngüsü önceden bu riskleri, oluşum ve aktifleşme süreçlerini, önlemlerini ve olası sonuçlarını belirleyerek oluşturulacak bir risk haritası olmadan tüm bu risklere karşı savunmasız icra edilmek durumundadır. Bu da çok büyük finansal yatırımların, yaşam alanlarının, insan ve diğer canlı hayatlarının riske edilmesi veya kaybedilmesi ile neticelenmektedir. Zengin yeraltı kaynakları sayesinde kısa bir sürede büyük bir finansal güce ulaşan ve gelişim süreci henüz başlayan Orta Doğu 20. yüzyılın ortalarından itibaren söz konusu büyük inşaat yatırımlarının en yoğun görüldüğü coğrafya haline gelmiştir. Bu da Orta Doğu'yu inşaat projelerinde gelişmiş risk yönetim yaklaşımlarının en çok ihtiyaç duyulduğu ve araştırmaya uygun olduğu bölge konumuna taşımaktadır. Bu tez çalışması kapsamında edinilen tecrübelere ve literatür araştırmalarına dayanarak, Microsoft Excel ve Visio programlarında VBA yazılım dili ve ara yüz kullanılarak oluşturulan risk yönetim modeli hazır şablonlar, veri tabanları ve otomatize edilen işlemler sayesinde kullanıcı için isteğe bağlı olarak kullanabileceği hazır bir format oluşturacak şekilde tasarlanmıştır. Bu programda tüm proje aşamalarına göre organizasyon şemaları, iş akış diyagramları ve paydaş ağları oluşturulup baştan sona bir proje döngüsü işlenerek genel ve Orta Doğu için karakteristik risk faktörleri, riskler, risk sınıfları, risk seviyeleri, risk cevap planları, riskin olası sonuç ve etkileri, paydaşları, sorumluluk dağılım matrisleri, risk yönetim etkinliği ve özet risk raporu elde edilmiştir. Bu model risk yönetiminin yanı sıra proje organizasyonu, iş gücü gereksinimleri ve iş gücü dağılımı, iş akış süreçleri, paydaşlar gibi proje yönetim unsurlarının da istatistiksel olarak kontrol altında tutulmasına imkân tanımaktadır. Elde edilen istatistiksel verilerle risk yönetim önceliklerine karar verme mekanizmasını yönlendirecek sonuçlar raporlanmıştır. Ancak sonuçlar incelendiğinde veriler doğru olsa dahi yanlış yorumlanan istatistiklerin yanlış sonuca ve eyleme götürdüğü gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
Execution of the construction works requires multiple disciplines and systems to be organized and operated collaboratively. This leads to a great number of complications and concordantly various risks' occurrence. Developing technology and increasing human population have stirred the construction project scales and numbers up as from 21st century. Therefore, it has been more complicated to control the risks through conventional methods. After all, the need to develop innovative risk management models, methods and approaches has arisen. In case the construction projects are being carried out without risk study and management, in particular the construction projects which are complex and long-termed by their nature, they would be carried out unguarded against the risks. This situation lays the way to endangering the considerable financial investments, life spaces, humans, and other living creatures. Since most of all underground sources are in the Middle East, the Middle East countries have obtained remarkable financial power by dint of these sources in the last century. As far as the construction industry is concerned, it is almost impossible to neglect that the Middle East region has become an exhibition area of mega construction projects as of the mid-21st century due to the mentioned financial advantage. As a result of this, the Middle East can be deemed as one of the most convenient regions to research as it is strictly required to use risk management instruments in the region's construction industry.Within the scope of this study, based on the observational and literature research, a risk management model has been generated through Microsoft Excel and Visio by using VBA software language and user interfaces. The model has been designed in enabling the user to optionally use the default templates, databases, and automated calculations to facilitate modeling the risks. The model works by building the project workflow diagrams, project stakeholder net, and the main contractors' organizational charts as per the project stages. After completion of the first step, general and Middle East characteristic risk factors, risks, risk classes, risk levels, risk response plans, probable outcomes and effects of the risk, stakeholders, RACI matrixes, risk management efficiency can be diagnosed. The results and statistics can be seen and printed on an auto-generated risk report. A sample entire construction project cycle has been processed through the model. Based on the numerical statistics, The model has enabled observation of the risk-related items as well as the significant project management parameters such as project organization, workforce requirements and allocations, workflow processes, and stakeholders. The results that can steer the risk management priorities have been reported as per the obtained qualitative and numerical data. However, this study aims to prove that even the precise and correct statistical data can be misleading due to misevaluation.