Taşrada gündelik hayat pratikleri: Sosyal ilişki biçimi olarak Gezek kültürü
Daily life practices in the countryside: 'Gezek' culture as a form of social relationship
  1. Tez No: 694676
  2. Yazar: FEYZEDDİN AYTEPE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GAMZE AKSAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 211
Özet
Kütahya gezek kültürü, bir tür toplumsallaşma, dayanışma ve sosyo-ekonomik durumların dile getirildiği ve çözümlerin önerildiği bir toplanma biçimidir. Gezek olgusu, taşra toplumu için önemli bir aktör olarak görülebilir. Bir ilişki ve toplanma biçimi olarak“gezek”; salt eğlence amacıyla değil, kültürlenme, bilgilenme, çözüm odaklı görüşmelerin hiyerarşik bir oluşumla şekillenen bir ilişki ağı olarak kendini kurgulamıştur. Gezek kültürü, hem homojen hem de heterojen bir oluşumdur. Gezekler sosyal-ekonomik, kadın-erkek-genç ve meslek sınıflarına göre ayrılmaktadır. Gezekte, ibadetten yeme içmeye, eğlenceden sorun çözmeye değin sosyal ve ekonomik anlamda bir hareketleniş vardır. Çalışma, üç ana başlıktan oluşmaktadır. Kuramsal ve kavramsal çerçeveyi yerel kültürün alternatif anlatımı ile irdeleme, akabinde ise taşrada ilişki ağları ve uygulama başlıkları takip etmektedir. Çalışmanın ana problemini,“Gezek”kültürünün bir toplumsal aktör olarak dünü bugünü ve etki alanı/şekli oluşturmaktadır. Bu çerçevede çalışmanın alan araştırması kısmında yapılan mülakatlardan elde edilen veriler doğrultusunda gezek kültürünün gündelik hayatta birey ve gruplar üzerinden nasıl bir etkileşim alanı inşaa ettiğine dair bulgular yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Kütahya“gezek”culture is a form of socialization, solidarity and a gathering where socio-economic situations are voiced and solutions are suggested. The phenomenon of gezek can be seen as an important actor for the countryside communities.“Gezek”, as a form of relationship and gathering, has established itself not only for entertainment purposes, but also as a network of relations shaped by a hierarchical formation of acculturation, enlightenment, and solution-oriented meetings. In“gezek”, there is a social and economic movement(mobilisation) from worship to eating, entertainment to problem solving. The culture of gezek is both homogeneous and heterogeneous. The gezeks are divided according to their members' social-economic conditions, gender, age, and professional classes. The study consists of three main parts. Scrutinization of the theoretical and conceptual framework with the alternative narrative of local culture constitutes the first one which is followed by the relationship networks in the countryside and the application. The main problem of the study is comprised of the past, present, and impact area/form of the“Gezek”culture as a social actor. In this context, the outcomes about how the“gezek”culture builds an area of interaction among individuals and groups in everyday life are interpreted in line with the data gathered from the interviews conducted in the field research part of this study.