Hibrit analiz kullanarak android kötücül yazılım aile sınıflandırması
Android malware family classification by using hybrid analysis
  1. Tez No: 694701
  2. Yazar: ÖMER FARUK TURAN CAVLI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEVİL ŞEN AKAGÜNDÜZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Mobil ve kablosuz teknolojideki gelişmelerle birlikte mobil cihazlar hayatımızın önemli bir parçası haline gelmiştir. Android işletim sistemi, mobil cihaz kullanıcı kitlesi içerisinde en çok kullanılan işletim sistemi olurken, saldırganlar tarafından da en çok hedef alınan platformdur. Literatürde Android kötücül yazılımlarının tespiti için birçok yöntem önerilmiş olsa da tespit edilen kötücül Android uygulamaların zararlı yazılım aile sınıflandırması, özellikle bu ekosistemde her gün mobil kötücül yazılım varyantlarının sayısının arttığı durumlarda büyük önem kazanmaktadır. Bu çalışmada, Android kötücül aile sınıflandırma problemi için makine öğrenmesine ve hibrit analize dayalı bir yöntem önerilmiştir. Android kötücül yazılım uygulamaları için, hibrit yaklaşım kullanılarak; ağ trafik analizi, uygulamaların cihazda gerçekleştirdiği aktivitelerin ardışık ikili sırasını içeren bilgiler ile öznitelik vektör uzayı genişletilerek kötücül yazılım aile sınıflandırması yöntemi önerilmiştir. Statik ve dinamik analizler ile çıkarılan öznitelikler üzerinde çalışılmış ve yaygın olarak kullanılan Malgenome, Drebin ve UpDroid zararlı yazılım veri kümeleri üzerinde sonuçlar elde edilerek değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
With the developments in mobile and wireless technology, mobile devices have become an important part of our lives. While Android is the leading operating system in the market share, it is also the most targeted platform by attackers.While there have been many solutions proposed for detection of Android malware in the literature, the family classification of detected malicious applications becomes important, especially where the number of mobile malware variants increases everyday in the market. In this study, a solution based on machine learning and hybrid analysis is proposed for the Android malware familial classification problem. An extensive feature set including network-related features and activity bigrams is proposed. The effective static and dynamic analysis features are studied thoroughly and evaluated on Malgenome, Drebin and UpDroid datasets.