Sübstitüe triazol çevreli yeni Metalli ftalosiyaninlerin sentezi, karakterizasyonu ve elektrokimyasal davranışlarının incelenmesi
Synthesis, characterization and investigation of electrochemistry behaviour of novel metallo phthalocyanines with substituted triazole enviroment
  1. Tez No: 694726
  2. Yazar: MURAT ERMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL DEĞİRMENCİOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Anorganik Kimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
Bu tez çalışması kapsamında, (3a) No'lu 4-(4-metil-5-fenil-4H-1,2,4-triazol-3-il-tiyo) ve (3b) no'lu 4-(4,5-difenil-4H-1,2,4-triazol-3-il-tiyo) sübstitüe ftalonitril bileşikleri, aseton ortamında ve baz olarak trietilamin kullanılarak sentezlendi. Metalli-ftalosyanin molekülleri (4-9), sübstitüe dinitril türevi ile azot gazı altında ve DMAE varlığında sentezlenmiştir. Metal tuzu olarak Zn(CH3COO)2, CoCl2 ve MnCl2 kullanılmıştır. Elde edilen bileşiklerin yapıları FTIR, 1H-NMR, 13C-NMR, UV-Vis ve MS spektral verileri ile aydınlatılmıştır. Sentezlenen metalli ftalosyanin bileşiklerinin elektrokimyasal özellikleri kapsamlı bir şekilde incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Within the scope of this thesis, 4-(4-methyl-5-phenyl-4H-1,2,4-triazol-3-yl-thio) (3a) and 4-(4,5-diphenyl-4H- 1,2,4-triazol-3-yl-thio) (3b) substituted phthalonitrile compounds were synthesized in acetone medium and using triethylamine as base. Metallo-phthalocyanine molecules (4-9) were synthesized with the aid of substituted dinitrile derivative under nitrogen gas and in the presence of DMAE. Zn(CH3COO)2, CoCl2 and MnCl2 were used as metal salt. The structures of the new compounds obtained were illuminated by FTIR, 1H-NMR, 13C-NMR, UV-Vis and MS spectral data. The electrochemical properties of the synthesized metallo phthalocyanine compounds have been extensively studied.