Geride kalan kadının gözünden göç deneyimi: Halfeti örneği
Experience of migration through the eyes of a last woman: The case of Halfeti
  1. Tez No: 694766
  2. Yazar: JİYAN ERDOGAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MESUT YÜCEBAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Göç Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Çalışmaları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu çalışma, yurtdışına göç eden erkeklerin geri bıraktıkları kadınların günlük deneyimleri üzerine yoğunlaşmıştır. Kadınların göç sürecini nasıl deneyimlediğine, karşılaştıkları zorluklara, göç deneyimine bağlı olarak değişen kadınlık ve erkeklik algılarına, toplumsal cinsiyete bağlı aile içi iş bölümüne bakışlarına dair hazırlanan görüşme formu doğrultusunda sorular sorulmuştur. Elde edilen veriler betimsel analiz ve tematik kodlama ile birlikte işlenmiş ve yorumlanmıştır. Çalışmanın sonucu görüşme yapılan 14 kadının günlük deneyimlerine dayanmaktadır. Çalışma sonucunda göç sürecinin gelişimi, karar alımda kadının dahil edilmesi gibi faktörler değişkenlik gösterse de sonraki süreçlerde gelişen manzaralar benzerlik göstermiştir. Şöyle ki; göç sonrasında hane tipinin değişip/ değişmemesi, kadının kamusal alana çıkışı, eril tahakkümün görünmez eli olarak söylenti ve dedikodular kadının sıkıntı çektiği en temel başlıklara örnek mahiyetindedir. Kadının geride kalmışlık, bırakılmışlıklarına karşın geliştirdikleri stratejiler çalışmanın ilgilendiği bir diğer konudur. Çalışmada kadınların toplumdaki eril tahakküme karşı kimliklerini yeniden yapılandırmak zorunda oldukları görülmüştür. Sonuç itibariyle yaşanan göç sonucunda rıza gösterse de göstermese de mağdur olan kadın olmaktadır. Cinselliği bastırılmış, duygusallığın yok olduğu, toplumsal baskının her daim hissedildiği evlilik bir tecrit hücresine dönüşmüştür. Bu kadar psikolojik vakanın yaşanırlığı da bir tesadüf olmaktan çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
This study focuses on the daily experiences of women left behind by men who migrated abroad. Questions were asked in line with the interview form prepared about how women experienced the migration process, the difficulties they encountered, their perceptions of femininity and masculinity that changed depending on the migration experience, and their views on the division of labor within the family based on gender. The obtained data were processed and interpreted together with descriptive analysis and thematic coding. The result of the study is based on the daily experiences of the 14 women interviewed. As a result of the study, although factors such as the development of the migration process and the inclusion of women in decision-making varied, the landscapes that developed in the following processes were similar. Namely; Whether or not the household type has changed after migration, women's exit to the public sphere, rumors and gossip as the invisible hand of masculine domination are examples of the most basic topics that women suffer from. Strategies developed by women despite being left behind and left behind is another subject that the study is interested in. In the study, it was seen that women had to restructure their identities against the masculine domination in society. As a result, as a result of migration, it is the woman who is the victim whether she gives consent or not. Marriage, in which sexuality is suppressed, emotionality disappears, and social pressure is always felt, has turned into an isolation cell. The existence of so many psychological cases is no longer a coincidence.