Türk siyasal hayatında dava söylemi: Milli Görüş Hareketine mensup siyasi partilerin seçim beyannameleri üzerine nitel bir analiz
Discourse of el-da've in Turkish political life: A qualitative analysis on the election declarations of the political parties belonging to the Milli Görüş Hareketi
  1. Tez No: 694772
  2. Yazar: TAYLAN CAN DOĞANAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERCAN OKTAY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 316
Özet
Bu çalışmanın amacı Türk siyasal hayatında temsillerin bir araya gelmesiyle birlikte kurucu, inşa edici ve örgütleyici misyonuyla Türk sağında dava söyleminin düşünsel ve tarihsel kökenlerini, kırılmalarını ve Türk siyasal hayatında nasıl maddileştiğini ortaya koymaktır. Dava söylemi, söylem geleneğinden gelen ve literatürel araştırma neticesinde dava söylemini Türk siyasal hayatında maddileştirdiği ortaya konulan Milli Görüş Hareketi ile ilişkilendirilmekte ve sınırlandırılmaktadır.Çalışma elde edilen verilerin NVİVO 12 sürümü üzerinden incelenmesiyle nitel analize dayanmaktadır. Seçim beyannamelerinin dönemi yansıtan metinler olması, seçim süreçlerinin öncesine ve sonrasına dair doküman niteliği taşıması seçim beyannamelerini öncelikli inceleme nesnesi haline getirmektedir.Milli Nizam Partisi (1970-1971), Milli Selamet Partisi (1972-1981), Refah Partisi (1983-1998), Fazilet Partisi (1997-2001) ve Necmettin Erbakan'ın sağlığında Saadet Partisi (2001-2007) dönemselleştirilmleriyle bu çalışma Türk sağında dava söyleminin geniş bir panoramasını içermektedir. Analizler neticesinde ortaya konulan araştırma sonuçlarına göre Türk sağında dava söylemi İslamcılık akımında kendini sürdürmektedir. Dönemsel olarak söylemin bilinç koordinatları olarak düşünülebilecek temsillerin girdi ve çıktılarıyla farklı ideolojilerle de eklemlenmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to reveal the intellectual and historical origins and ruptures of the“El-Da've”discourse which is founder, constructive and organizer in Turkish political life. The main question in line with this purpose ise how does“El-Dave”discourse materialize in right-wing of Turkish political life. El-da've discourse is associated with and limited to the“Milli Görüş Hareketi”, which comes from the tradition of el-da've discourse and as a result of the literature research which materializes the discourse in Turkish political life. This study is based on qulitative analysis by examining the date obtained NVIVO 12 version. The fact that the election declarations are text reflecting the period anda re doucments about processes therefore election declerations are the primary object of examination. With the periodization of the Milli Nizam Partisi (1970-1971), Milli Selamet Partisi (1972-1981), Refah Partisi (1983-1998), Fazilet Partisi (1997-2001) and Saadet Partisi (2001-2007) in the lifetime of Necmettin Erbakan, this study contains a broad panorama El-dave discourse. According to the results of the research revealed as a result of the analyzses, the El-da've discourse articulated with different ideologies continues in the majority of Islamism in Turkish political life.