Hukuk devletinde fonksiyonel idarenin rolü: Devlet, medeniyet ve kanuni idare ilkesi
The role of functional administration at state of law: State, civilization and principle of legal rule
  1. Tez No: 694808
  2. Yazar: BURAK ÖZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YUSUF PUSTU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Law, Public Administration, Political Science
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi ve Siyaset Bilimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
Bu çalışma hukuk devletinde fonksiyonel idarenin rolünü devlet, medeniyet ve kanuni idare çerçevesinde incelemiştir. Birinci bölümde devlet kavramı etimolojik temellerinden yararlanılarak izah edilmiştir. İlave olarak modern devlet, İslam devleti ve Türk devletinin tekamülü açıklanmıştır. Egemenlik kaynakları, iktidar, meşruiyet, rıza ilişkisi incelenmiştir. Ayrıca medeniyet-kültür ilişkisi, asabiyet teorisi, toplumsal ahlak ve adalet kavramları değerlendirilmiştir. İkinci Bölümde hukuk ve devlet kavramları mukayese edilmiştir. Hukuk devletinin anlamı, içeriksel ve biçimsel unsurlarına değinilmiştir. Hukuk devletini bir gereği olan kanuni idare ilkesi teorik kökenleri ve kanuna dayanma (kanuna aykırı olmama) bağlamında özel olarak anlatılmıştır. Üçüncü bölümde, fonksiyonel idare kavramı mukayeseli olarak açıklanarak, hukuk devletinde fonksiyonel idareye düşen ödevler irdelenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study will examines the role of functional administration in the rule of law within the framework of state, civilization and legal administration. In the first chapter, the concept of state will be explained by using its etymological foundations. In addition, the evolution of the modern state, the Islamic state and the Turkish state is explained. Sources of sovereignty and the relationship between power, legitimacy and consent are examined. In addition, the relationship between civilization and culture, the theory of asabiyyah, social morality and justice are also evaluated. In the second part, the concepts of law and state are compared. The meaning of the rule of law and its content and formal elements are mentioned. The principle of legal administration, which is a requirement of the rule of law, is specifically explained in the context of its theoretical origins and being based on the law and not being agaıinst the law. In the Third Chapter, the concept of functional administration has been explained comparatively and the duties of functional administration in the rule of law have been examined.