Türk dizilerinin Türkiye ve Türk algısının oluşumundaki rolü: Bosna Hersek, Ürdün ve Kırgızistan örnekleri
The role of turkish tv series in the formation of perception about turkey and turkish people: Examples from Bosnia and Herzegovina, Jordan and Kyrgyzstan
- Tez No: 694826
- Danışmanlar: PROF. DR. HİMMET HÜLÜR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Gazetecilik, Radyo-Televizyon, Sosyoloji, Journalism, Radio and Television, Sociology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Gazetecilik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 220
Özet
Çağımızda etkisini giderek artıran medya, yaşamın pek çok alanına zaman ve mekân sınırlaması olmaksızın nüfuz edebilmektedir. Özellikle sözlü ve yazılı unsurları bir araya getirerek cazibesini artıran görsel medya ürettiği içerikler, kavramlar, kişiler, kahramanlar ve ortaya koyduğu yaşam tarzları ile insanların hayatında ciddi bir yer kaplamaktadır. Görsel medya kavramı içinde televizyonun hâlâ mühim bir yer işgal ettiğini söyleyebiliriz. Televizyonu geleneksel iletişim araçlarından ayırt eden en önemli özellik ise görsel ve işitsel özelliğe sahip olmasıdır. Haber programları, diziler, reklamlar, eğlence programları gibi ürettiği içerikler ile oluşturduğu kurgusal gerçeklikler, izleyicilerin günlük yaşamında büyük bir yer kaplamaktadır. Özellikle televizyon dizilerinin izleyicilerde meydana getirdiği algı, tutum ve buna bağlı olarak tutum değişikliği, araştırmacılarda merak uyandıran bir olgu olmaktadır. Bundan dolayı bu tez çalışması yurt dışında yayınlanan Türk dizilerinin izleyicilerde oluşturduğu Türkiye ve Türk algısının düzeyini ölçmeyi hedeflemektedir. Araştırmamızın temel iddiası, Türk dizilerinin izleyiciler üzerinde bir ülke ve millet algısı oluşturabileceği, bununla beraber izleyicilerde Türkiye'ye ve Türklere ilgi ve yakınlığın gelişebileceği iddiasıdır. Bu argümanlar çerçevesinde, araştırma evreni olan Bosna Hersek'te, Ürdün'de ve Kırgızistan'da saha çalışması yapılmıştır. Elde edilen veriler ışığında izleyicilerde diziler üzerinden oluşan, Türklerin kişilik özelliklerine yönelik algıları, Türkiye'nin güç imajına yönelik algıları, Türkiye'nin yaşam algısı, Türkiye'nin etkin rolü, Türkiye'ye karşı olan ilgi ve yakınlık algısı incelenmiştir. Türk dizileri üzerinden oluşan, Türklerin kişilik özelliklerine yönelik algıların, Türkiye'nin güç imajının, Türkiye'nin yaşam algısının ve Türkiye'nin etkin rolünün, Türkiye'ye ilgi ve Türkler ve Türkiye'ye yakınlık isteği üzerinde etkili olduğu görülmüştür. Türkiye'ye ilginin artmasının ise Türkler ve Türkiye'ye yakınlık isteğini artırdığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Increasing its influence in our age, the media can penetrate many areas of life without limitation of time and space. Particularly visual media, which increases its appeal by bringing together verbal and written elements, takes up a serious place in people's lives with the contents it generates, concepts, people, heroes and life styles it exposes. We can say that television still occupies an important place in the concept of visual media. The most important feature that distinguishes television from conventional means of communication is that it has visual and auditory features. The fictional realities it creates with the contents it produces such as news programs, Tv series, commercials and entertainment programs occupy a large place in the daily life of viewers. In particular, the perception, attitude and, accordingly, attitude change in viewers resulting from television series is a phenomenon that gives rise to curiosity in researchers. Therefore, this thesis study aims to measure the level of perception about Turkey and Turkish people in viewers created by Turkish Tv series broadcast abroad. The main claim of our research is that Turkish Tv series can lead to a country and nation perception in viewers, while the viewers' might develop an interest in and affinity with Turkey and Turkish people. Within the framework of these arguments, a fieldwork was conducted in Bosnia and Herzegovina, Jordan and Kyrgyzstan, which was the research universe of the present study. In the light of the data obtained, the perceptions of the viewers about the personality traits of Turkish people, their perceptions of Turkey's image of power, Turkey's perception of life, Turkey's active role, the perception of interest in and affinity with Turkey were examined. It was observed in the study that perceptions of characteristics of Turkish people, image of Turkey as a power, perceptions of life in Turkey and active role of Turkey, all of which were created by the Turkish TV series, have an effect on the interest in Turkey and on the desire of affinity with Turkey and the Turks. It was also realised in the study that the increase in the interest in Turkey also increased the desire of affinity with Turkey and the Turks.