Fryderyk Franciszek Chopin'in polonezlerinin bestecinin müzikal anlayışı açısından incelenmesi
Analysis of Fryderyk Franciszek Chopin's polonaises in aspect of the composer's musical understanding
  1. Tez No: 694850
  2. Yazar: BİLGE SU SÜLEYMANOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜLNARE TARKUM
  4. Tez Türü: Sanatta Yeterlik
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 195
Özet
Romantik Dönem bestecilerinden Fryderyk Franciszek Chopin, kullandığı formlar, teknikler ve müzikal ögeler ile piyano repertuvarını zenginleştirmiştir. Kendinden önceki bestecilerin kullandığı formları yüksek bir seviyeye çıkarmış ve piyano için yeni formlar ortaya koymuştur. Halk müziği ögelerini eserlerinde işlemiş ve bu değerleri dünyaya tanıtmıştır. Bu çalışmada ulusalcı olarak görülen Fryderyk Franciszek Chopin'in faydalandığı halk müziği ögelerini ortaya koymak ve M. K. Ogiński, L. van Beethoven, M. A. Szymanowska, K. K. Kurpiński, F. Liszt ve A. N. Scriabin'in seçilen polonezleri ile arasındaki bağı görmek adına solo piyano için yazdığı polonezleri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Fryderyk Franciszek Chopin, one of the composers of Romantic Era, enriched the piano repertoire with the forms, techniques and elements he used. He brought the forms which were used by previous composers, to a high place and created new forms for the piano. In his works he used elements from folk music and introduced them to the world. In this research Fryderyk Franciszek Chopin's polonaises for the piano are analysed to show which elements from folk music F. F. Chopin, who is considered as a nationalist, used and to comprehend what relations his polonaises have with the chosen polonaises of M. K. Ogiński, L. van Beethoven, M. A. Szymanowska, K. K. Kurpiński, F. Liszt and A. N. Scriabin.