Teknoorganik eğitim modeliyle ilk okuma ve yazma öğretiminde Makey Makey kullanımının öğrencilerin akademik başarılarına ve tutumlarına etkisi
The effect of the use of Makey Makey in first reading and writing teaching with the technoorganic education model on the academic success and attitudes of the students
- Tez No: 694849
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET TURAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 204
Özet
Bu çalışmada, ilk okuma ve yazma öğretiminde teknoorganik eğitim modeliyle ilk okuma ve yazma eğitiminin öğrencilerin akademik başarısına ve tutumlarına etkisini Makey Makey Kit uygulamaları kapsamında incelemek; eğitimcilerin, öğrencilerin ve öğrenci velilerinin modele ve model kapsamında kullanılan kite dair genel görüşlerinin tespit edilmesi amaçlanmaktadır. Araştırmada eğitim ve teknoorganik eğitim kavramları üzerinde durulmuş, teknoorganik eğitim alanında uygulamalar, alternatif eğitim modelleri ve kodlama temelli eğitimin öğrenci başarısı üzerindeki etkisine ilişkin araştırmalar incelenmiştir. Araştırmanın nicel boyutunun örneklemini Şanlıurfa ili Ceylanpınar ilçesine bağlı Büyükçaylı köyünde bulunan Şanlı İlkokulu 1. sınıf öğrencilerinden 35 öğrenci oluşturmaktadır. Araştırmanın nitel boyutunun çalışma grubunu deney grubunda yer alan 18 öğrenci, 5 sınıf öğretmeni ve 18 öğrenci velisi oluşturmaktadır. Araştırmada nicel ve nitel araştırma desenlerinin birlikte kullanıldığı karma yöntem kullanılmıştır. Karma desenlerden açımlayıcı sıralı karma yöntem deseni kullanılmıştır. Araştırmanın nicel boyutunda deneysel desen türlerinden yarı deneysel desen kullanılmıştır. Nicel boyutun veri toplama aşamasında araştırmacı tarafından geliştirilen Okuma Yazma Tespit Formu, Okuduğunu Anlama Formu, Dikte Çalışması Formu ve Okuma Hızı Ölçme Formu kullanılmıştır. Araştırmanın nitel boyutunda ise fenomenoloji(olgubilim) deseni kullanılmıştır. Bu kısımda veriler öğrenciler, eğitimciler ve velilere uygulanan yarı yapılandırılmış görüşme formlarıyla toplanmıştır. Araştırmada, grup eşleştirme yöntemi ile seçkisiz yerleştirme yapılarak deney ve kontrol grubu belirlenmiş; deney grubu 18, kontrol grubu 17 öğrenciden oluşmuştur. Deney grubunda ilk okuma ve yazma öğretimi sürecinde Teknoorganik Eğitim Modeli Makey Makey kitiyle gerçekleştirilirken kontrol grubunda Geleneksel Eğitim Modeli ile eğitime devam edilmiştir. Araştırmada nicel veriler, Mann Whitney U testi kullanılarak çözümlenmiştir. Nitel veriler ise içerik analizi kullanılarak çözümlenmiştir. Nicel veri analizinden önce her test için normallik dağılımına bakılmıştır. Yapılan çalışmalar sonucu grupların normal dağılım göstermediği belirlenmiştir. Bu nedenle nicel verilerin analizinde Mann-Whitney U Testi kullanılmıştır. Araştırmanın nitel boyutundan toplanan verilerin analizinde ise içerik analizi kullanılmıştır. Araştırmanın nicel boyutuna ilişkin verilerin analiz sonuçlarına göre deney ve kontrol gruplarının okuduğunu anlama testlerinde 5 testten 3'ünde, dikte çalışması testlerinin ve hızlı okuma becerisi testlerinin tamamında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık bulunmuştur. Bulunan farkların tamamının deney grubunun lehine olduğu görülmüştür. Araştırmanın nitel boyutuna ilişkin verilerin analiz sonuçlarına göre öğrencilerin teknoorganik eğitim modeli ve Makey Makey kitine ilişkin görüşlerinin olumlu olduğu görülmüştür. Uygulanan yöntemin öğrencilerin dikkatini çektiği, derse olan güdüyü ve öğrenme motivasyonlarını arttırdığı tespit edilmiştir. Öğretmenler yöntem ve kite dair öğrenmeyi kolaylaştırdığı, birden fazla duyuya hitap ettiği, ilgi çektiği, kalıcı öğrenmeyi sağladığı ve teknoloji-doğa dengesini korumada etkili olduğu şeklinde görüş belirtmişlerdir. Velilerin ise makey makey kiti ve tekno-organik eğitim modeliyle ilk kez karşılaştıkları ve ilk okuma ve yazma eğitiminde etkili olacağını düşündükleri tespit edilmiştir. Elde edilen sonuçlar doğrultusunda nitel ve nicel verilerin birbirini destekler nitelikte olduğu, Teknoorganik Eğitim Modeli ve Makey Makey kitinin okuma ve yazma öğretim sürecini olumlu yönde etkilediği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, Examining the effects of techno-organic education model and first reading and writing education on students' academic success and attitudes in the first reading and writing teaching within the scope of Makey Makey Kit applications; It is aimed to determine the general views of educators, students and parents of students about the model and the kit used within the scope of the model. In the research, the concepts of education and techno-organic education were emphasized, applications in the field of techno-organic education, alternative education models and research on the effects of coding-based education on student success were examined. The sample of the quantitative dimension of the research consists of 35 students studying in the first grade of Şanlı Primary School located in Büyükçaylı village of Ceylanpınar district in Şanlıurfa. The study group of the qualitative dimension of the research consists of 18 students in the experimental group, 5 classroom teachers and 18 parents of students. Mixed method, in which quantitative and qualitative research designs are used together, was used in the research.Explanatory sequential mixed method design, one of the mixed designs, was used. In the quantitative dimension of the research, quasi-experimental design, which is one of the experimental design types, was used. Literacy Determination Form developed by the researcher during the data collection phase of the quantitative dimension, Reading Comprehension Form, Dictation Study Form and Reading Speed Measurement Form were used. In the qualitative dimension of the research, the phenomenology design was used. In this part, data were collected through semi-structured interview forms applied to students, educators and parents. In the study, the experimental and control groups were determined by random placement using the group matching method; The experimental group consisted of 18 students and the control group consisted of 17 students. While the Techno-Organic Education Model was carried out with the Makey Makey kit in the first reading and writing teaching process in the experimental group, the education continued with the Traditional Education Model in the control group. Quantitative data in the study were analyzed using the Mann Whitney U test. Qualitative data were analyzed using content analysis. Before quantitative data analysis, the normality distribution was checked for each test. As a result of the studies, it was determined that the groups did not show a normal distribution. For this reason, the Mann-Whitney U Test was used in the analysis of quantitative data. Content analysis was used in the analysis of the data collected from the qualitative dimension of the research. According to the results of the analysis of the data regarding the quantitative dimension of the study, a statistically significant difference was found in 3 out of 5 tests in the reading comprehension tests of the experimental and control groups, and in all of the dictation tests and speed reading skill tests. It was seen that all of the differences found were in favor of the experimental group. According to the results of the analysis of the data on the qualitative dimension of the research, it was seen that the students' views on the techno-organic education model and the Makey Makey kit were positive. It has been determined that the applied method attracts the attention of the students, increases their motivation to the lesson and their motivation to learn. Teachers stated that the method and kit facilitate learning, appeal to more than one sense, attract attention, provide permanent learning and are effective in maintaining the technology-nature balance. It was determined that the parents encountered the makey makey kit and the techno-organic education model for the first time and thought that it would be effective in the first reading and writing education. According to the results obtained, it was seen that the qualitative and quantitative data support each other, and the Techno-Organic Education Model and Makey Makey kit positively affected the reading and writing teaching process.