Bilinçli tüketicilerin satın alma karar sürecinde ürün tanıtım videosu izleme alışkanlıkları: Selçuk Üniversitesi örneği
Habits of conscious consumers to watch product promotion video in the purchasing decision process: Selçuk University example
- Tez No: 694854
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ERHAN SUMMAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Reklamcılık, Advertising
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Reklamcılık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Reklamcılık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 153
Özet
Yaşadığımız çağda teknolojik faaliyetlerin gelişmesi, bilgi kaynaklarının sayısının artması ve özellikle internet kullanımının yaygınlaşması ile birlikte tüketiciler artık daha detaylı araştırmalar yapabilmekte ve tüketim faaliyetleriyle ilgili bilgi ve birikime kolaylıkla sahip olabilmektedirler. Bu bağlamda bilinçli tüketiciler olarak adlandırabileceğimiz tüketiciler satın alma öncesi bilgi arayış ve satın alma öncesi karar verme sürecinde bazı kaynaklara ve detaylı anlatımlara ihtiyaç duymaktadırlar. Bu noktada ürün tanıtım videoları bilinçli tüketiciler için oldukça yararlı ve etkili bir araç olarak karşımıza çıkmaktadır. Çalışma neticesinde, bilinçli tüketicilik algısı ile satın alma öncesi ürün tanıtım videosu izleme davranışı arasında anlamlı bir ilişkinin olduğu görülmüştür. Benzer bir durum olarak bilinçli tüketicilik davranışları ile demografik faktörlerin aralarında anlamlı ilişkilerin olduğu tespit edilmiştir. Bunun yanında katılımcıların büyük çoğunluğunun satın alma öncesinde ürün tanıtım videolarını izledikleri tespit edilmiş, ayrıca satın alma öncesi ürün tanıtım videolarında güvenilir bilgilere ulaşabileceklerini düşündükleri görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In the age we live in, with the development of technological activities, the increase in the number of information sources and especially the widespread use of the internet, consumers are now able to conduct more detailed research and easily have knowledge and experience about consumption activities. In this context, consumers, which we can call conscious consumers, need some resources and detailed explanations in the process of searching for information before purchasing and making a decision before purchasing. At this point, product promotion videos appear as a very useful and effective tool for conscious consumers. As a result of the study, it was seen that there is a significant relationship between the perception of conscious consumerism and the behavior of watching product promotion video before purchasing. As a similar situation, it has been determined that there are significant relationships between conscious consumer behaviors and demographic factors. In addition, it was determined that the majority of the participants watched the product promotion videos before purchasing, and it was also seen that they thought that they could reach reliable information in the pre-purchase product promotion videos.