Örgütsel kronizm ile işten ayrılma niyeti arasındaki ilişkinin belirlenmesine yönelik bir araştırma
A research on determine the relationship between organizational chronism and turnover intention
- Tez No: 694865
- Danışmanlar: PROF. DR. ESİN BARUTÇU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Günümüzde örgütsel kronizm ve işten ayrılma niyeti konuları çok önemlidir. Örgütsel kronizm, kişilerdeki liyakate dikkat etmeden, kişisel ilişkiler sonucunda bireylere verilen ayrıcalıklardır. İşten ayrılma niyeti ise kişilerin insiyatif alıp içerisinde bulundukları örgütün dışına çıkma eğilimidir. Örgütsel kronizm, işgörenlerin örgüte olan güvenini yıpratarak, çalışanlar arasında haksız rekabete sebep olup, örgütleri uzun vadede zayıflatacak önemli bir unsurdur. Bu araştırmanın örneklemi, enerji sektöründe hizmet veren bir firmada çalışan 124 personelden oluşmaktadır. Bu çalışmanın amacı örgütsel kronizm ile işten ayrılma niyetinin arasında bir ilişki olup olmadığının tespit edilmesidir. Diğer bir amaç ise örgütssel kronizm, örgütsel kronizm boyutları ve işten ayrılma niyetinin demografik özellikler açısından farklılıklarını tespit etmektir. Örgütsel kronizm ile işten ayrılma niyeti arasında orta düzeyde, pozitif ve istatistiksel olarak anlamlı korelasyonu bulunmuştur. Örgütsel kronizmin boyutları olan iç grup yanlılığı, paternal kronizm ve karşılıklı çıkar alışverişi ile işten ayrılma niyeti arasında orta düzeyde, pozitif ve istatistiksel olarak anlamlı korelasyon saptanmıştır. Örgütsel kronizm, örgütsel kronizm boyutları ve işten ayrılma niyetinin cinsiyet, eğitim ve görev bakımından farklılığı bulunamamıştır. Karşılıklı çıkar alışverişi boyutunda yaş açısından farklılık tespit edilmiştir. Örgütsel kronizm ve işten ayrılma niyetinin kıdem bakımından farklılığı saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Organizational cronyism and turnover intention are very important today. Organizational cronyism is the privileges given to individuals as a result of personal relationships, regardless of their merit. The intention to quit is the tendency of people to take the initiative and leave the organization they are in. Organizational cronyism is an important factor that will weaken the organizations in the long run, by eroding the trust of the employees in the organization, causing unfair competition among the employees. The sample of this research consists of 124 personnel working in a company serving in the energy sector. The aim of this study is to determine whether there is a relationship between organizational cronyism and turnover intention. Another aim is to determine the differences in organizational cronyism, organizational cronyism dimensions and demographic characteristics of turnover intention. A moderate, positive and statistically significant correlation was found between organizational cronyism and turnover intention. A moderate, positive and statistically significant correlation was found between the dimensions of organizational cronyism, ingroup bias, paternal cronyism, mutual interest exchange, and turnover intention. Organizational cronyism, organizational cronyism dimensions and intention to leave the job were not found to differ in terms of gender, education and task. There was a difference in terms of age in the dimension of mutual interest exchange. Organizational cronyism and intention to leave work differed in terms of seniority.