Sosyal sermaye, beşeri sermaye ve ekonomik kalkınma ilişkisinin yapısal eşitlik modellemesi yöntemiyle incelenmesi
Examining the relationship of social capital, human capital and economi̇c development by structural equality modeling
- Tez No: 694915
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT GÜNDÜZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonometri, Ekonomi, Econometrics, Economics
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uşak Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ekonometri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
Bir toplumun ya da toplumu oluşturan sosyal grupların aralarındaki sosyal ilişkilerinin ifade edilmesinde rol oynayan sosyal sermaye kavramı ekonomik faaliyetler arasında önem arz etmektedir. Dünya üzerindeki ülkelerin gelişmiş ya da az gelişmiş ülkelerle aralarındaki ekonomik açıdan farkı kapatılabilmesi için sosyal sermaye bakımından gelişmeleri ve sosyal sermayelerini arttırmaları gerekmektedir. Beşeri sermaye ekonomik gelişim sürecini etkileyen ve bireylerin bilgi, beceri ve deneyim gibi niteliklerini bu sürece dâhil ederek bireyler üzerinde olumlu etkisi olan bir sermaye türüdür. Ayrıca tüm ülkeler için büyük önem taşıyan beşeri sermaye az gelişmiş ve gelişmekte olan ülkeler için hayati derecede öneme sahiptir. Ancak bu az gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerin gelişmişlik düzeylerini ileri seviyelere taşıyabilmesi için yani gelişmiş ülke düzeyine taşınabilmesi için donanımlı insan sermayesine ihtiyacı vardır. Bu sermayenin ortaya çıkarılabilmesi için sağlık ve eğitim alanında sağlam bir altyapının oluşturulması gerekir. Bu çalışmada sosyal sermaye ve beşeri sermayenin ekonomik kalkınma ile ilişkisi incelenmiştir. Araştırmanın kapsamında sosyal sermaye, beşeri sermaye ve ekonomik kalkınma arasındaki ilişkinin incelenebilmesi için yapısal eşitlik modellemesi yöntemi kullanılmıştır. Bu kapsamda verilerine ulaşılabilen 120 ülke için sosyal sermayeyi, beşeri sermayeyi ve ekonomik kalkınmayı temsil eden seçilmiş değişkenler kullanılmıştır. İncelenen 1. Düzey Çok Faktörlü Modelin uyum iyiliği değerlerine göre modelin verilere uyum sağladığı görülür. Sonuç olarak model ile veri arasındaki genel anlamda iyi uyumun varlığından bahsetmek mümkündür. Böylece model tarafından gözlenen değişkenlere ilişkin varyans ve kovaryansların oldukça iyi açıklandığı görülmektedir. Ayrıca analiz sonuçlarına göre ekonomik kalkınma, beşeri sermaye ve sosyal sermaye arasında doğru orantılı bir ilişkinin varlığından söz edilebilir.
Özet (Çeviri)
The concept of social capital, which plays a role in expressing the social relations between a society or the social groups that make up a society, is important among economic activities. Countries around the world need to improve their social capital and increase their social capital in order to close the economic gap with developed or underdeveloped countries. Human capital is a type of capitalthataffectstheeconomicdevelopmentprocessand has a positiveeffect on individualsbyincludingthequalifications of individualssuch as knowledge, skillsandexperience in thisprocess.In addition, human capital, which is of great importance for all countries, is of vital importance for underdeveloped and developing countries. However, these underdeveloped and developing countries need equipped human capital in order to carry their development levels to advanced levels, that is, to move them to the level of developed countries. Inordertorevealthiscapital, a solidinfrastructuremust be established in thefield of healthandeducation. Inthisstudy, therelationship of socialcapitalandhumancapitalwitheconomicdevelopment is examined.Within the scope of the research, the structural equation modeling method was used to examine the relationship between social capital, human capital and economic development.Accordingly, Structural Equation Modeling method, one of the multivariate statistical methods, was used to measure the relationship between social capital, human capital and economic development. In this context, selected variables representing social capital, human capital and economic development were used for 120 countries whose data were available.According to the goodness of fit values of the 1st Level Multi-Factor Model examined, it is seen that the model fits the data. As a result, it is possible to talk about the existence of a generally good fit between the model and the data.Thus, it is seen that the variance and covariances of the variables observed by the model are explained quite well.In addition, according to the analysis results, it can be mentioned that there is a directly proportional relationship between economic development, human capital and social capital.