Çeçenlerin Kırım Savaşı sonrası Sivas vilayetine göç ve iskanları
Migration and settlement of Chechens to Sivas province after the Crimean War
  1. Tez No: 694914
  2. Yazar: NURSİNEM TEKİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM CANER TÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tarih Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 165
Özet
Rusların, Osmanlı topraklarından güneye inme siyasetini gerçekleştirmek için Kafkasya halkına uyguladıkları sosyo-ekonomik politikalar orada yaşayan birçok halkı zor şartlar altında bırakmıştır. 1856 yılında Kırım Savaşı'ndan sonra Kafkasya büsbütün Rus hakimiyetine girmiş ve 1860'lı yıllardan sonra ise Kafkasya'dan Anadolu topraklarına zorunlu göçler başlamıştır. Anadolu'nun müsait bölgelerine yerleştirilen Çeçenlerin iskân edildiği bölgelerden birisi de Sivas vilayeti olmuştur. Bu çalışmada Çeçenlerin Kırım Savaşı sonrasında Sivas vilayetine göç ve iskanları ele alınmıştır. Çeçen göçlerini anlamak için öncelikle göç, muhacir, sürgün gibi kavramlar üzerinde durulmuş ve Çeçenlerin tarihine, coğrafyasına ve direnişlerine değinilmiştir. Çeçenlerin Anadolu'nun farklı bölgelerine iskânı ve özellikle Sivas vilayetinde iskân edildikleri yerler, yerleştirildikten sonra yapılan yardımlar, karşılaşılan sorunlar arşiv belgeleri ile ortaya konulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In order to realize the policy of the Russians to go south from the Ottoman lands,The socio-economic policies they applied to the people of the Caucasus left the people in difficult conditions. After the Crimean War in 1856,under Russian dominated and Anatolia from the Caucasus after the 1860s started migration to their lands. Placed in suitable regions of Anatolia One of the regions where Chechens were settled was the province of Sivas. In this study, the migration of Chechens to Sivas province after the Crimean War and settlements have been considered. In order to understand the Chechen's migration first of all such as migrations, immigration, immigrant, exile focused on concepts and Chechens' history, geography and resistancehas been mentioned. Settlement of Chechens in different parts of Anatolia and especially Sivas the places where they were settled in the province, the aid made after they were settled, The problems encountered were tried to be revealed with archival documents.