Türk romanında şehir (1872-1923)
The city in Turkish novel (1872-1923)
  1. Tez No: 694918
  2. Yazar: DENİZ POLATER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RECAİ ÖZCAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Düzce Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yeni Türk Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 545
Özet
Roman türünün ortaya çıkışıyla birlikte anlatmaya bağlı metinler içinde önemli bir yer tutmaya başlayan mekân; şehir bileşenleri üzerine kurulu, çok yönlü bir yapıyı esas alır. Karakter yaratma ve ona dair izlenim kazandırma gayesi üzerine kurulu klasik romanlarda, şehir, roman karakterini yansıtma açısından önem arz eder. Türk edebiyatında 1872-1923 yılları arasında yayınlanmış romanlarda şehir olgusunun ele alındığı bu çalışma, modernleşme hareketlerinin olumlu ve olumsuz etkileri bağlamında şehrin estetik ve kültürel dokusunu incelemeyi amaçlamaktadır. Çalışma, insan-mekân etkileşiminin şehrin işlevine ve diline etkilerini gündelik yaşam ve tarihsel dekor üzerinden ortaya koymaya çalışmaktadır. Belirlenen amaçlar doğrultusunda söz konusu dönemi kapsayan romanlar, roman inceleme yöntemleri kapsamında taranmış, çeşitli tespitler yapılmıştır. Elde edilen bilgi ve bulgular, kronolojik ve mukayeseli bir yöntem çerçevesinde tasnif edilmiş, belirli sonuçlara ulaşılmıştır. Yapılan inceleme ve tasnifler sonucunda ulaşılan sonuçların, Tanzimat'tan Cumhuriyet'e Türk romanında şehir-kültür-medeniyet etkileşiminin daha iyi anlaşılmasına katkı sağlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Along with the emergence of the novel genre, the setting which has started to take an important place among texts depending on narration, grounds on a multiple structure based on city components. The city becomes more of an issue in terms of reflecting the character of the novel in classic novels with the objective of forging a character and giving an impression of it. This study in which the phenomenon of the city in the novels published between 1872-1923 in Turkish literature is dealt with, aims to examine the aesthetic and cultural texture of the city in the context of the positive and negative effects of modernization movements. The study attempts to put forward the effects of human-setting interaction on the function and language of the city via daily life and historical setting. In accordance with the determined objectives, the novels covering the period in question were scanned within the scope of novel analysis methods, and a number of determinations were made. The information and findings obtained have been classified in a chronological and comparative method, and certain results have been reached. It is envisaged that the results obtained in consequence of the examinations and classifications made will contribute to a better understanding of the city-culture-civilization interaction in the Turkish novel from Tanzimat to Republic Era.