أسماء الآلات العربية دراسة صرفية دلالية تعليمية
Arap dilinde ism-i aletlerin morfolojik ve semantik tahlili ve öğretim teknikleri
  1. Tez No: 694917
  2. Yazar: ABDULİLAH ELCASIM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERDİNÇ DOĞRU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Eğitim ve Öğretim, Eastern Linguistics and Literature, Education and Training
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Arapça
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Arap Dili Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu araştırmanın amacı, Arap Dilindeki Alet İsimlerini morfolojik ve semantik açılardan incelemek ve öğretim tekniklerini belirlemektir. Bu hedefe yönelik olarak araştırmada öncelikle Araplarda yaygın olarak kullanılan alet isimleri belirlenmiş ve kategorize edilmiştir. Daha sonra kategorize edilen söz konusu alet isimleri, morfolojik ve semantik açılardan analiz edilmiş, ardından da alet isimlerinin öğretimi için uygun yöntemler belirlenerek her bir yöntem çeşitli etkinliklerle örneklendirilmiştir. Araştırmada tahlil ve tasvire dayalı betimsel analiz yöntemi kullanılmıştır. Araştırma dört bölümden oluşmaktadır. Birinci Bölüm; Giriş, Araştırmanın Problemi, Araştırmanın Önemi, Araştırmanın Hedefleri, Araştırmanın Sayıltıları, Araştırmanın Sınırlılıkları, Araştırmanın Terimleri, Literatür Taraması, Araştırmanın Yöntemi ve Veri Toplama kısımlarını içermektedir. İkinci Bölüm'de alet ve edevatın insan hayatındaki yeri, Sarf ve Etimoloji bilimi, Alet İsmi'nin yapıları ve vezinleri ile her bir veznin anlama delaleti ele alınmıştır. Üçüncü Bölüm'de ise Alet İsimleri morfolojik ve semantik incelemeye tabi tutulmuş, Alet İsimlerinin her biri resimlerle gösterilmiştir. Dördüncü Bölüm'de ise Alet İsimleri'nin öğretim yöntemleri ele alınmış ve uygun etkinlikler ve alıştırmalarla desteklenmiştir.
Özet (Çeviri)
The research aims to study the names of machines, a morphological, semantic, and educational study. The researcher first collected and arranged a group of the names of the famous machines among Arabs. Then he analyzed it morphologically and semanticly. Then he mentioned the appropriate methods for teaching and applying them to various examples and exercises. In this study, the researcher relied on the descriptive analytical method, which is based on describing and analyzing the names. The study was also built on four chapters. The first chapter dealt with an introduction to the research, the research problem, its importance, objectives, questions, limits, terminology, previous studies, research methodology and data collection. As for the second chapter, it is devoted to talk about the machine and its role in human life. In addition to talking about the science of morphology and derivation, the structures of the name of the machine and its morphological balance, and the significance of each of them. The third chapter is devoted to talk about the morphological and semantic study of the names of the machines, with the appropriate illustrations attached. The fourth chapter dealt with the appropriate teaching methods for the names of the machines with the application of appropriate exercises on them.