Vedolizumab alan inflamatuvar bağırsak hastalarında spondiloartrit ile ilişkili klinik ve demografik özelliklerin değerlendirilmesi
The effect of vedalizumab on the occurence and the clinical course of spondyloarthritis in patients with inflammatory bowel disease
  1. Tez No: 695013
  2. Yazar: SINAKHANIM HUSEYN ZADA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL SARI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Giriş: Dirençli inflamatuar bağırsak hastalığında (İBH) Vedolizumab (VDZ) nispeten yeni kullanılmaya başlanmış bir monoklonal antikor olup anti-inflamatuar etki göstermektedir. VDZ temel olarak barsak mukozasında lenfositlerin integrin ile bağlanmasını engellemekte, gastrointestinal sisteme spesifik (GİS) etki mekanizması sayesinde sistemik immun yanıtları inhibe etmeden gastrointestinal inflamasyonu iyileştirmektedir. Bununla birlikte VDZ' nin başta spondiloartrit (SpA) olmak üzere çeşitli ekstra-intestinal tutulumlara yönelik etkisi henüz tam olarak bilinmemektedir. Amaç: Bu araştırmada VDZ tedavisi kullanan İBH hastalarında VDZ' nin romatolojik yakınmaların sıklığı ve seyrine olan etkisi araştırılmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya Dokuz Eylül Üniveristesi Gastroenteroloji polikliniğinde CH ve ÜK tanıları ile izlenmekte olup VDZ ile tedavi edilen erişkin İBH hastaları alındı. Bu hastaların romatolojik sorgulamaları yapıldı. Tanı almış SpA hastalarında VDZ' nin periferik ve aksiyal bulguları üzerine olan etkinliği değerlendirildi. Öte yandan daha evvel romatizmal bulgusu olmayan hastalarda VDZ tedavisi sırasında başta SpA olmak üzere ortaya çıkan romatizmal bulgular not edildi. Bulgular: Çalışmada 39 İBH hastası (29 CH, 10 ÜK, %48,7 [n=19] erkek [E]) mevcuttu. Hastaların yaş ortalaması 41,4±15,7 yıl, İBH hastalık süreleri 10,4±7,5 yıldı. 17 (%44) hastada eşlik eden SpA bulgusu vardı ancak bunların 10' da klinik mevcut olup 7 hasta insidental olarak saptandı. Çalışmadaki SpA hastalarının yedisinde aksiyal semptomlar açısından baskın klinik vardı ve bu hastaların altısı VDZ tedavisi öncesinde klinik olarak aktifti. VDZ tedavisi başlandıktan sonra bu aktif hastaların biri inaktif olurken beşi aktif olarak devam etti. Artrit/artralji olan hastaların 14'ünde VDZ tedavi öncesinde de bu bulgular mevcut olup VDZ tedavisi esnasında 11'nde semptomlar devam etti. VDZ tedavi öncesi artrit/artralji yakınması olmayan hastaların üçünde VDZ tedavisi seyrinde artrit/artralji ortaya çıktı. Genel grupta toplam 6 (%15,4, %66,6 E) hasta VDZ tedavisini kesmek durumunda kaldı. Bu hastaların dördü İBH aktivitesinin kontrol altına alınamaması ve ikisi de SpA alevlenmesi nedeniyle tedavilerini bıraktılar. Sonuç: Çalışmamızda VDZ tedavisinin mevcut eklem ve aksiyal semptomlar üzerine etkili olmadığı, bu tedavi ile paradoksal olarak yeni romatolojik yakınmaların ortaya çıkmadığı gözlenmiştir. Bununla birlikte daha geniş hasta serilerinde bu verilerin tekrar edilmesine ihtiyaç vardır
Özet (Çeviri)
Introduction: Vedolizumab (VDZ) is a novel anti-inflammatory molecule that is currently being used in the treatment of refractory inflammatory bowel disease (IBD). The mode of action is the inhibiting the binding of activated T lymphocytes to the adhesion molecule 1 of intestinal mucosal cells. Due to its local effect, systemic immunosuppresion is not expected and this may have a negative effect on the extra-intestinal symptoms of IBD, particularly spondyloarthritis (SpA). Currently there is limited data regarding the effect of VDZ on SpA symptoms. Objective: We aimed to investigate whether VDZ has an effect on the occurence of rheumatological symptoms and the clinical course of patients who have SpA. Methods: 39 adult IBD patients who were followed up in the Dokuz Eylul University Gastroenterology Clinic and treated with VDZ were included in the study. Patients were reviewed in terms of rheumatological manifestations. The occurence of new musculoskeletal findings during the VDZ treatment were recorded. Patients with a former diagnosis of SpA were evaluated for the activity of axial and peripheral manifestations during the VDZ. Results: There were 39 IBD patients (29 CD, 10 UC, 48,7% [n=19] male [M]) who had been treated with VDZ. The mean age of the patients was 41,4 ±15,7 years, and the duration of IBD was 10,4±7,5 years. A total of 17 (44%) patients had an accompanying SpA findings (mean age 47,08±15,325 years and 58,8% E). Seven patient had an axial dominant symtoms and six of them were in active disease state before VDZ. During VDZ, all but one continued to be active. There were 14 patients with arthritis/arthralgias before VDZ and only three had improvement with therapy. On the other hand, there were 3 patients who had new onset arthralgias/arthritis with VDZ. In total 6 patients needed to stop VDZ because of SpA activation (n=2) and uncontrolled IBD (n=4) respectively. Conclusion: Treatment with VDZ seem no effect on both the occurence and the course of rheumatological manifestations in IBD patients. Further studies are required to replicate our results.