Türkiye'de okullara verilen isimlerin çeşitli değişkenler açısından incelenmesi
Examination of the names given to schools in Turkey in terms of various variables
  1. Tez No: 695038
  2. Yazar: KAAN KANSU TOPRAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BAHADIR ERİŞTİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 146
Özet
Türkiye'de okullara verilen isimlerin, okul kademesi, okul türü, okulun kamu okulu ya da özel okul olma durumu, okula ismin verildiği yıl ve okulun bağlı bulunduğu coğrafi bölge gibi değişkenlere dayalı olarak değerlendirilmesini amaçlayan bu araştırma, durum çalışması niteliğindedir. Araştırmanın kapsamını Türkiye'nin yedi coğrafi bölgesini temsilen amaçlı örnekleme yöntemiyle belirlenmiş yedi ilde bulunan toplam 7181 okul oluşturmaktadır. Araştırmanın verileri MEBBİS veri tabanı ile il milli eğitim müdürlüklerinin ve okulların kurumsal web sayfalarının incelenmesi yoluyla toplanmış ve içerik analizi yoluyla çözümlenmiştir. Araştırmada elde edilen bulgulara göre Türkiye'de okullara verilen isimler içerisinde en büyük oranı kişi isimleri oluşturmaktadır. Kişilerin isimlerinin verildiği okulları oransal çokluk olarak yerel ve ulusal ölçekteki coğrafi yer, konum, bölge isimlerinin verildiği okullar izlemektedir. Okul türü, okul kademesi, okula ismin verilme tarihi, okulun kamu okulu ya da özel okul olma durumu gibi değişkenlere göre kimi farklılıklar göstermekle birlikte, araştırmada elde edilen diğer bulgulara göre; kişi isimleri ile coğrafi yer isimleri dışında kalan farklı kategoriler ve temalardan oluşan isimlendirme pratikleri, okulların isimlendirilmesi konusunda oldukça az sayıda tercih edilen isimlendirmelerdir. Ayrıca; kişi isimleri verilen kamu okulları ve özel okullarda hayırsever ve kurucu isimleri oransal olarak oldukça yüksek düzeyde tercih edilmişlerdir.
Özet (Çeviri)
This research, which aims to evaluate the names given to schools in Turkey, based on variables such as school level, school type, whether the school is a public or private school, the year of the school was named, and the geographical region to which the school is affiliated; is a case study. The scope of the research consists of total of 7181 schools located in seven provinces, which were determined by purposive sampling method to represent seven geographical regions of Turkey. The data of the research were collected through the examination of the MEBBIS database and the institutional web pages of the provincial directorates of national education and schools, and analyzed through content analysis. According to the findings in which obtained the research, the largest proportion of names given to schools in Turkey constitute naturel person names. Considering this, given the names are followed by the schools where the names of the geographical place, location and region at local and national scale are given proportionally. Although there are some differences according to variables such as school type, school level, date of naming the school, whether the school is a public school or a private school, according to other findings obtained in the research; different categories other than personal names and geographical place names have been less preferred nomenclatures for naming schools. Also; In public schools and private schools where personal names are given, philanthropic and founder names were preferred at a relatively high level.