Türk aile yapısında aile içi iletişim doyumu ve aile aidiyetinin incelenmesi (Malatya örneği)
The study of the communication satisfaction within a family and the sense of belonging to family in Turkish family structure (Malatya sample)
  1. Tez No: 695203
  2. Yazar: DIYAR MYRADOV
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDULLAH TOPÇUOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Sosyoloji, Psychology, Sociology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Danışmanlığı ve Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Aile Danışmanlığı ve Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu araştırmanın amacı, Türk aile yapısında aile içi iletişim doyumu ve aile aidiyetinin incelenmesidir. Araştırmada ilişkisel tarama yöntemi kullanılmıştır. Araştırmanın örneklemi Malatya ilinde bulunan Aile Danışma Merkezlerine başvurmuş olan 278 bireydir. Araştırmanın veri toplama aracı üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde katılımcıların demografik bilgilerinin tespit edilmesi amacıyla sorulmuş 13 soru yer alırken, ikinci bölümde Hecht'in (1978) tarafından geliştirilen“Aile İletişim Ölçeği”, üçüncü bölümde ise Mavili ve arkadaşları (2014) tarafından geliştirilen“Aile Aidiyeti Ölçeği”yer almaktadır. Araştırma verilerinin analizi SPSS 24.0 istatistiksel veri değerlendirme programı ile yapılmıştır. Araştırmaya katılanların demografik özelliklerine göre aile aidiyeti ve aile içi iletişim doyumunun analizi araştırma verileri normal dağılım göstermediği için değişkenler arasındaki anlamlılık düzeyini (p) belirlemek için Mann-Whitney testi ve Kruskal-Wallis testi yapılmıştır. Araştırmada anlamlılık düzeyi 0,05 olarak alınmıştır. Araştırmada cinsiyet, medeni durum, evlenme yaşı, aile tipi, hanede yaşayan kişi sayısı, çocuğu olma durumu, eşiyle akraba olma durumu, Türk aile yapısının değiştiğini düşünme durumları ile aile aidiyeti ve aile içi iletişim doyumları arasında anlamlı bir farklılık bulunmazken, eğitim durumu ve aylık gelir ile aile içi iletişim doyumu, eşiyle evlenme şekli ve aile içi iletişimin değiştiğini düşünme durumu ile aile aidiyeti geneli arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki tespit edilmiştir. Araştırma sonucunda, kendilik aidiyeti ve aile aidiyeti duygusunu yoğun olan bireylerin aile içi iletişim doyumunun da yoğun olduğu, aile aidiyeti ile aile içi iletişim doyumu arasında doğrusal bir ilişki olduğu ve aile aidiyeti duygusunun artması ile birlikte aile içi iletişim doyumunun da arttığı sonucuna ulaşılmış ve aile aidiyeti ile aile içi iletişim doyumu seviyelerinin daha yüksek hale getirilebilmesi için, aile danışma desteği alınmasının teşvik edilmesi önerisinde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to examine the satisfaction of communication within the family and family belonging in the Turkish family structure. Relational screening method was used in the research. The sample of the study is 278 individuals who applied to the Family Counseling Centers in Malatya. The data collection tool of the research consists of three parts. In the first part, there are 13 questions asked to determine the demographic information of the participants, in the second part,“Family Communication Scale”developed by Hecht (1978), and in the third part,“Family Belonging Scale”developed by Mavili et al. (2014). Analysis of the research data was done with SPSS 24.0 statistical data evaluation program. Since the analysis of family belonging and intra-familial communication satisfaction according to the demographic characteristics of the participants in the study did not show normal distribution, the Mann-Whitney test and Kruskal-Wallis test were used to determine the level of significance (p) between the variables. The significance level in the study was taken as 0.05. In the study, there was no significant difference between gender, marital status, age at marriage, family type, number of people living in the household, having children, being related to one's spouse, thinking that the Turkish family structure has changed, and family belonging and communication satisfaction within the family. A statistically significant relationship was found between income and satisfaction with family communication, the way of marrying with one's spouse, and the state of thinking that communication within the family has changed, and family belonging in general. As a result of the research, it was concluded that individuals who have a high sense of self-belonging and family belonging have a high level of communication satisfaction within the family, that there is a linear relationship between family belonging and intra-familial communication satisfaction, and that with the increase in the sense of family belonging, the satisfaction of communication within the family also increases. In order to increase the level of communication satisfaction with the family, it has been suggested to encourage taking family counseling support.