Gelenekten popülere: Bir harem fantazyası olarak kına geceleri
From tradition to popular: Henna nights as a harem fantasy
  1. Tez No: 695202
  2. Yazar: PELİN TOKATLI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE NEVİN YILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Antropoloji, İletişim Bilimleri, Anthropology, Communication Sciences
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu tez çalışması kapsamında kültürel bir pratik olarak kına gecelerinde tercih edilen harem temasının yeni Osmanlıcılık ve kültürel hegemonya kavramlarıyla ilişkisi ve Hamamönü'nün bu ritüelin uzamı haline nasıl geldiği tartışmaya açılmıştır. Bu bağlamda harem temalı kına gecelerinin yeni Osmanlıcı anlatı içinde nasıl icat edildiği ve gündelik hayatta nasıl konumlandırıldığına odaklanılmıştır. Harem temalı kına gecelerinin bağlamı, icrası ve anlamının tartışmaya açıldığı bu çalışmada, kültürel hegemonya ve yeni Osmanlıcılık literatürü takip edilerek basit ve gündelik olanda kültürel iktidarın nasıl tesis edildiğine bir cevap aranmıştır. Ayrıca stilize bir“Osmanlı Rüyası”vadeden harem temalı kına gecelerinin gündelik hayatta nasıl anlamlandırıldığına yoğunlaşılarak kadınların hegemonik olan bu yapıya eklemlenmesini sağlayan gerçeklikler ortaya koyulmuştur.
Özet (Çeviri)
Within the scope of this thesis, the relationship between the theme of harem, which is preferred in henna nights as a cultural practice, with the concepts of neo-Ottomanism and cultural hegemony, and how Hamamönü became the space of this ritual has been opened to discussion. In this context, the focus is on how harem-themed henna nights were invented in the neo-Ottoman narrative and how they were positioned in daily life. In this study, in which the context, performance and meaning of harem-themed henna nights are discussed, an answer to how cultural power is established in the simple and everyday is sought by following the literature of cultural hegemony and neo-Ottomanism. In addition, by concentrating on how harem-themed henna nights, which promise a stylized“Ottoman Dream”, are interpreted in daily life, the realities that enable women to be articulated to this hegemonic structure are revealed.