Kadri Erkman: The practice of a modernist architect in Ankara
Kadri Erkman: Modernist bir mimarın Ankara'daki mesleki uygulamaları
- Tez No: 695264
- Danışmanlar: PROF. DR. TOMRİS ELVAN ALTAN ALTUĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Sanat Tarihi, Architecture, Art History
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Tarihi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mimarlık Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 155
Özet
Bu çalışma, ülke çapında ve özellikle Ankara'da çok sayıda yapı üretmiş bir mimar olan Ahmet Kadri Erkman'ın (1928-2015) mimari pratiğini anlama girişimidir. 1951 yılında Güzel Sanatlar Akademisi'nden (Devlet Güzel Sanatlar Akademisi) mezun olan Erkman, meslek hayatına 1950'lerin başında başlamıştır. 1962-1994 yılları arasında İş Bankası'nın kurumsal mimarlık ofisinde ve eş zamanlı olarak otuz yılı aşkın bir süre serbest mimar olarak çalıştı. Çalışmalarının büyük bir kısmını oluşturan apartmanlar ve işhanları Ankara'nın merkezinde yer almaktadır. Eserleri kentin modern yapılı çevresinin bir parçası haline gelmiştir. Bu çalışmanın amacı, Kadri Erkman'ın eserlerini, Türkiye'de yirminci yüzyılın ikinci yarısının sosyo-politik ve ekonomik ve Ankara özelinde dönemin kentsel ve mimari bağlamında incelemektir.
Özet (Çeviri)
This study is an attempt to understand the architectural practice of Ahmet Kadri Erkman (1928-2015), an architect who produced numerous buildings around the country but specifically in Ankara. Erkman graduated from the Fine Arts Academy (Devlet Güzel Sanatlar Akademisi) in 1951 and started his professional career at the beginning of the 1950s. He worked in the institutional architecture office of İş Bankası between 1962 and 1994, and also as a freelance architect for the market for more than thirty years. Apartment blocks and office blocks that form the majority of his works, are located in the center of Ankara, and they have become parts of the modern built environment of the city. The aim of this study is to analyze the works of Kadri Erkman in the socio-political and economic context of the second half of the 20th century in Turkey and the urban and architectural context of the period in Ankara.