Kuşak teorisinin marka gençleştirme stratejisi uygulamalarına etkisi
The effect of generation theory on brand rejuvenation strategy implementations
- Tez No: 695265
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ELGİZ YILMAZ ALTUNTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halkla İlişkiler, Reklamcılık, Public Relations, Advertising
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Stratejik İletişim Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Bu çalışmada, öncelikle, marka gençleştirme kavramı ve süreci tartışılmıştır. Marka gençleştirme, bir markanın özünü ya da“kalbini”aynı tutarak, onu baştan yaratmaktır. Temel ilkesi, kaybedilen marka değeri kaynakları yerine yeni kaynaklar belirlemek ve yaratmaktır. Daha sonra, aynı sektörde faaliyet gösteren bir yabancı (Tiffany & Co.) ve bir yerli (Atasay) kurumun uyguladığı marka gençleştirme stratejisi ile kuşak teorisi arasında bağlantı kurulmaya çalışılmıştır. Çalışmanın araştırma kısmında ise, dört farklı sektörde çalışan pazarlama yöneticisi ile (Procter & Gamble, The Coca-Cola Company, L'Oréal ve Exxen) niteliksel bir araştırma yöntemi olan derinlemesine görüşmeler yapılarak, kurumların uyguladığı marka gençleştirme stratejilerinin ortak noktaları ortaya konmuştur. Bu çalışmanın amacı, gelecekte marka gençleştirme sürecini yönetecek pazarlama yöneticilerine Türkçe bir kaynak sunmaktır.
Özet (Çeviri)
In this study, primarily, the concept and process of brand rejuvenation is discussed. Brand rejuvenation is recreating a brand by keeping its core or“heart”the same. Its basic principle is to identify and create new sources to replace lost sources of brand value. Subsequently, a connection between the brand rejuvenation strategy, implemented by a global (Tiffany & Co.) and a Turkish (Atasay) company operating in the same sector, and the theory of generations is tried to be established. In the research part of the study, a qualitative research method is used. In-depth interviews were made with marketing managers working in four different sectors (Procter & Gamble, The Coca-Cola Company, L'Oréal and Exxen), and the common points of brand rejuvenation strategies were revealed. The aim of this study is to present a Turkish resource to marketing managers who will manage the brand rejuvenation process in the future.