Çevresel bozulmaların bir göstergesi olarak karbon emisyonlarının durağanlığı: Karbon histeri hipotezi
Stationary of carbon emissions as an indicator of environmental degradation: Carbon hysteresis hypothesis
  1. Tez No: 695279
  2. Yazar: ABDULLAH EMRE ÇAĞLAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET MERT
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonometri, Ekonomi, Enerji, Econometrics, Economics, Energy
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ekonometri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu çalışmada çevresel bozulmaları temsilen kullanılan CO2 emisyonları serisinin birim kök özellikleri Bahmani-Oskooee vd. (2014) tarafından geliştirilen aynı anda hem keskin hem de yumuşak geçişli kırılmaları dikkate alan fourier panel birim kök testiyle araştırılmaktadır. Ayrıca çalışmada CO2 emisyon serisinin durağanlık özelliklerine göre negatif ve pozitif karbon histerisi olmak üzere iki farklı hipotez önerilmektedir. CO2 emisyonları serisi durağan ise histeri etkisinde değildir veya patika bağımlılığı yoktur. Fakat CO2 emisyonları serisi birim kök özelliği sergiliyorsa, negatif veya pozitif karbon histerisinin hangisinin geçerli olduğu araştırılmalıdır. Bu amacı gerçekleştirmek için CO2 emisyonları serisi modellenir ve hangi histerinin geçerli olduğu belirlenir. Ampirik analizde Dünya Bankası sınıflandırılmasına göre düşük, düşük-orta, üst-orta ve yüksek gelirli ülkeler için karbon histerisi hipotezi araştırılmaktadır. Analiz sonuçlarına göre, bütün gelir gruplarında birimler arası korelasyon bulunmaktadır. Buna ek olarak, ülke grupları ayrı ayrı panel olarak dikkate alındığında karbon histerisi geçerli değildir. Yani ülke gruplarında histeri etkisi bulunmamaktadır. Bireysel olarak ülkelerin histeri etkisinde olupolmadığı araştırıldığında ise, düşük gelirli ülkelerin %52'sinde, düşük-orta gelirli ülkelerin %23'ünde, üst-orta gelirli ülkelerin %54'ünde ve son olarak yüksek gelirli ülkelerin %55'inde histeri etkisi görülmektedir. Sonuç olarak, bu çalışma çevresel kirlilik göstergelerinden biri olan CO2 emisyonları için karbon azaltma hedefleri doğrultusunda politika önerileri sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study employs fourier panel unit root test to investigate the series of CO2 emissions as a proxy for environmental degredation and its unit root features by considering a new test developed by Bahmani-Oskooee et al. (2014) according to whom it simultaneously takes into account both sharp and smooth breaks. Furthermore, in this study, it is proposed that there are two carbon hysteries (negative and positive) based on the stationary features of the series of CO2 emmissions. There is no influence of hysteresis or path dependence if the series of CO2 is stationary. However, it should be investigated which carbon hysteresis (positive or negative) is valid when there exist a presence of a unit root in the series of CO2 emissions. To do so, the modelling starts with CO2 and it is defined which hysteresis valids. The empirical analysis focuses on the investigation of carbon hysteresis hypothesis for four income-group countries (low, low-middle, high-middle and high) based on the classification the World Bank. Empricial results show that there is existence of cross sectional correlation in all income groups. In addition, carbon hysteresis is not valid when country groups are considered separately as a panel. That is, there is no the effect of hysteresis in the country groups. When investigating whether individually countries are linked to the hysteria, it is found that there is (1) % 52 of hysteresis effects for the low-income countries; (2) % 23 for the low-middle-income countries: and (3) % 54 for the high-middle-income countries; finally (4) % 55 for the high-income countries. As a result, the study provides policy recommendations for the environmental pollution indicators such as CO2 emissions in line with the carbon neutrality targets.