Bıldırcın diyetlerine farklı düzeylerde nar çekirdeği yağı ilavesinin besi performansı ve karkas özelliklerine etkisi
The effect of different levels of pomegranate seed oil supplementation to the diet on fattening performance and carcass characteristics of japanese quails
  1. Tez No: 695491
  2. Yazar: MUSTAFA DEVECİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TURGAY ŞENGÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bingöl Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
Bu çalışma, besiye alınan bıldırcınların diyetlerine ilave edilen farklı düzeylerdeki (%0, 0,5, 1, 1,5 ve 2) nar (Thymbra spicata L. var. spicata) çekirdeği yağının bıldırcınların besi performansları ve karkas özellikleri üzerine etkisini araştırma amacıyla yapılmıştır. Çalışmada, günlük yaşta 135 adet Japon bıldırcını civcivi kullanılmış olup, hayvanlar 42 gün süreyle besi denemesine alınmışlardır. Bıldırcınlar, her biri 3 tekerrür ve her bir tekerrürde 9 adet civcivden oluşan 5 farklı gruba ayrılmıştır. Denemede, kontrol grubu (%0) temel rasyonla, muamele grupları ise farklı düzeylerde nar çekirdeği yağı katkılı diyetlerle beslenmişlerdir. Çalışmada, kontrol ve muamele gruplarına ait bıldırcınlarda, canlı ağırlık ortalamaları, günlük ortalama yem tüketimleri, eklemeli yem tüketim ortalamaları, haftalık yemden yararlanma oranları, eklemeli yemden yararlanma oranları, karkas ağırlığı ve karkas randımanlarına ait ortalamalar arasındaki farklılıkların istatistiksel olarak önemsiz olduğu görülmüştür. Benzer şekilde, karkas kısımları ve iç organlara ait ortalamalar bakımından; göğüs ağırlığı, kanat ağırlığı, boyun ağırlığı, karaciğer ağırlığı, kalp ağırlığı ve testis ağırlığı arasındaki farklılıkların önemsiz olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to investigate the effects of pomegranate (Thymbra spicata L.) In the study, 135 Japanese quail chicks of daily age were used and the animals were taken into fattening trials for 42 days. The quails are divided into 5 different groups, each with 3 repeats and 9 chicks in each repetition. In the trial, the control group (0%) was fed with the basic diet, while the control groups were fed diets containing different levels of pomegranate seed oil. In the study, it was observed that the differences between the body weights, daily feed consumptions, weekly feed consumptions, weekly feed conversion ratios, additive feed conversion ratios, carcass weights and carcass yields in quails belonging to the control and treatment groups were statistically insignificant. Similarly, in terms of carcass parts and averages of internal organs, differences between breast weight, wing weight, neck weight, liver weight, heart weight and testicular weight were found to be insignificant.