Political economy of central bankindependence: The case of the central bank of therepublic of Turkey
Merkez Bankası bağımsızlığının siyasal iktisadı: Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası örneği
- Tez No: 695532
- Danışmanlar: DR. THOMAS MAROİS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: University of London (The School of Oriental and African Studies-SOAS)
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Sayfa Sayısı: 42
Özet
Merkez bankasının siyasi otoriterlerden bağımsızlığı 1980'lerden bugüne para politikası yapımında geleneksel iktisadi aklın ayrılmaz bir parçası olmuş ve hem gelişmekte olan ülkeler hem de gelişmiş ülkeler son otuz yılda merkez bankası bağımsızlığını kendi iktisadi reform programlarına dahil etmişlerdir. Siyasi etkilerden arındırılmış yasal olarak bağımsız merkez bankalarının fiyat istikrarını sağlamak için enflasyon sapmasını ortadan kaldırmada daha etkili olacağı teorik gerekçesi ile merkez bankası bağımsızlığı çağdaş parasal düzenin standardı haline gelmiştir. Bu bağlamda, merkez bankacılığı yanıltıcı bir şekilde teknik ve tarafsız bir konu olarak sunulmaktadır. Bu neoliberal ana akım tahlillere karşı, bu çalışma merkez bankası bağımsızlığının kapitalist gelişmedeki tarihsel özgüllüğünün ve sosyal-politik etkilerinin Marksist analiz temel alınarak eleştirisel bir perspektiften altını çizmeyi amaçlamaktadır. Bu çerçevede, bu tez Türkiye örneği üzerinden merkez bankası bağımsızlığını yeniden ele almaktadır. Bu örneğin, merkez bankası bağımsızlığının ardındaki toplumsal ve tarihsel dinamikleri anlamaya ve konuyla ilgili Merkez bankası reformlarının ve siyasi uyuşmazlıkların altında yatan nedenleri ortaya koymaya olanak tanıyacak bir fırsat sağlayacağına inanılmaktadır.
Özet (Çeviri)
Central bank independence (CBI) from political authorities has been an integral part of conventional economic wisdom on the monetary-policy making since the 1980s, and both developing and developed countries in the last three decades has included CBI as a significant element in their economic reform programmes. CBI has become a standard of contemporary monetary order with the theoretical justification that legally independent central banks freed from the political influences would be more effective to eliminate inflationary bias in ensuring price stability. In this regard, central banking is misleadingly presented as a technical and neutral issue. As opposed to these neoliberal mainstream analyses, this study intends to underline historical specificity and social-political implications of central bank independence in the capitalist development from a critical perspective based on Marxian analysis. Within this framework, this dissertation revisits the subject of central bank independence through the case of Turkey. It is believed that this case would provide an opportunity to understand social and historical dynamics behind central bank independence and enable us to reveal underlying causes of central bank reforms and political disputes on the issue.