5.9 GHz bandında hücresel V2X haberleşmesi için kanal ölçümü
Channel Measurement for Cellular V2X Communications at 5.9 GHz Band
- Tez No: 695637
- Danışmanlar: PROF. DR. CENK TOKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
Araçlar arası iletişimde alıcı ve vericinin hareketinin yanı sıra ortam da engel olunamaz biçimde dinamiktir. Bu sebeple kanalın zaman, frekans ve Doppler'e göre karakterize edilmesi gerekmektedir. Bu parametrelerin tespiti için Ankara'nın farklı trafik ve bina yoğunluklarına sahip semtlerinde farklı hız, mesafe ve göreli konumlarda sürüş testleri yapılmıştır. Birbirinden farklı yüz senaryo için bir adet verici ve bir adet alıcı içeren test düzeneğiyle ölçümler gerçekleştirilmiştir. Kanala verilen sinyalin incelenmesi ile başlayan çalışmaların sonunda Ankara için 5.89 GHz'de hücresel V2X kanal modelinin oluşturulmasını sağlayacak güç gecikme profili, saçılım fonksiyonu, Doppler spektrum yoğunluğu, rms gecikme yayılımı gibi temel parametreler elde edilmiştir. Bu parametreler için beklenen teorik değerler ile ölçümlerle elde edilen sonuçlar karşılaştırılmıştır. İncelemelerde uygulamadaki ve alt yapıdaki kısıtlamalar göz önünde bulundurularak çıkarımlar ve iyileştirme önerileri yapılmıştır. Uygulama Keysight Technologies Inc.'in hücresel V2X için kullandığı sinyali ile BTK'nın Piyasa Gözetleme Laboratuvarı'na kurduğu 5G Vadisi Test Altyapısı kullanılarak gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In inter-vehicular communications, the environment, as well as the movement of the receiver and transmitter, is inevitably dynamic. For this reason, the channel should be characterized according to time, frequency, and Doppler. To determine these parameters, drive tests were carried out at different speeds, distances and relative positions in districts of Ankara with different traffic and building densities. Measurements were made with a test setup containing single transmitter and receiver for hundred quantities of different scenarios. At the end of the studies that started with the examination of the signal given to the channel, basic parameters such as power delay profile, scattering function, Doppler spectrum density, rms delay spread, which will enable the creation of the cellular V2X channel model at 5.89 GHz for Ankara were obtained. The theoretical values expected for these parameters and the results obtained with the measurements were compared. Inferences and improvement suggestions were made in the reviews, considering the limitations in practice and infrastructure. The implementation was carried out using the signal used by Keysight Technologies Inc. for cellular V2X and the 5G Valley Test Infrastructure installed by BTK in the Market Surveillance Laboratory.