Pnömoni bulguları olan immun yetmezlikli hastalarda Pneumocystis Carinii'nin araştırılması
- Tez No: 69564
- Danışmanlar: PROF. DR. SEZA BUDAK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Parazitoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
73 ÖZET Bu araştırmada 37 maligniteli yetişkin, 14 immunosupresif tedavi alan yetişkin, 14 klinik ve radyolojik bulguları pnömoni, tüberküloza uyan P. carini/' pnömonisi (PCP) yönünden riskli ve immunosupresif ilaç kullanan yetişkin, 1 3 renal transplantasyonlu hasta, 6 prematür-yenidoğan-çocuk ve 1 AlDS'li olmak üzere toplam 85 hasta incelenmiştir. Hastalardan alınan materyallerin 65'i BAL, 7'si balgam, 6'sı uyarılmış balgam, 6'sı transtrakeal aspirasyon sıvısı ve l'i plevral sıvıdan oluşmaktadır. Her hasta için 6 preparat hazırlanarak, 2'si Giemsa, 2'si Gram-Weigert ve 2'si de Hızlı Methenamin Gümüş Nitrat boyalarıyla ayrı ayrı boyanmış ve PCP yönünden incelenmiştir. Biri AlDS'li, diğeri renal transplantasyonlu olmak üzere incelenen 85 hastanın 2'sinde (%2.3) P. carinii pozitif bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
74 SUMMARY In this study, a group of 85 patients consisted of 37adults with various malignancies, 14 patients under immunosupression therapy, 14 patients who were under risk of P. carinii pneumonia (PCP) showing tuberculosis and pneumonitis signs, 1 3 renal transplant recipients, 6 premature-newborn-infants and 1 person with AIDS were examined for P. carinii. Sixtyfive bronchoalveolar lavage fluid (BAL), 7 sputum, 6 induced sputum, 6 transtracheal aspiration fluid and 1 plevral efussion samples were examined. Out of each specimen, 6 smears were prepared and all specimens were stained with Giemsa, Gram-Weigert and Rapid Methenamine Silver Nitrate, and microscopically examined. P. carinii was detected only in 2 cases (%2.3), one an AIDS patient and a renal transplant recipient.