Toxoplasma Gondii'nin hücre kültürlerinde üretilmesi ve elde edilen antijenlerin Toxoplasmosis'in serolojik tanısında kullnılması
  1. Tez No: 69563
  2. Yazar: ÇİLER AKISÜ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEZA BUDAK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Parazitoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
ÖZET Toxoplasmosis, dünyanın her yerinde ve ülkemizde de bulunan yaygın bir enfeksiyondur. Etken olan Toxoplasma gondii bir hücre içi paraziti olup, çeşitli hücrelerde çoğalabilmektedir. Deney hayvanlarının vücudunda sürekli üretilen T. gondii trofozoitleri hücre kültürlerinde üretilerek antijen elde etmenin amaçlandığı bu çalışmada, fareden intraperitoneal olarak alınan Toxoplasma trofozoitleri iki farklı hücre kültüründe üretilmiştir. Primer hücre kültürü olan embriyonel tavuk fibroblastları (CEF) ve sürekli hücre kültürü olan Hep-2 hücre zincir kültürlerinden Toxoplasma gondii trofozoitleri elde edilmiş ve hazırlanan antijenler IFATve ELISA testlerinde kullanılmıştır. Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Parazitoloji Anabilim Dalı Seroloji Laboratuvarına Toxoplasmosis şüphesi ile gelen 121 hasta serumuna hücre kültür orjinli iki antijen ve Seroloji Laboratuvarında rutin olarak kullanılan fare periton sıvısından elde edilen antijen ile IFAT ve ELISA testleri uygulanmıştır. Üç farklı orjinli antijenlerle yapılan IFAT ve ELISA test sonuçları karşılaştırıldığında sonuçların hem kendi aralarında, hem de literatür ile uyumlu olduğu saptanmıştır.SUMMARY Toxoplasmosis is a zoonotic infection which is widely seen all over the world and also in Turkey. The agent, Toxoplasma gondii, is an obligate intracelluler parasite which can multiply in a wide range of cells in birds and mammals. In this study we aimed to grow T. gondii trophozoites, in cell cultures to prepare antigen for serologic tests T. gondii trophozoites which were harvested from mice peritoneum were culturated in two different cell culture. From both embrioner chicken fibroblast which is the primary cell culture and Hep-2 cell line which is the maintanence cell culture T. gondii trophozoites were harvested, and the prepared antigens were used in IFA and EUSA tests. The sera of 121 patients referred to Ege University Medical Faculty Departmant of Parasitology were examined by IFA and ELISA by using 3 different antigen source of two were prepared from the cell cultured and one from the mice peritoneum. The results were find to be concordent both with the literature and with each other.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Toxoplasmosis is a zoonotic infection which is widely seen all over the world and also in Turkey. The agent, Toxoplasma gondii, is an obligate intracelluler parasite which can multiply in a wide range of cells in birds and mammals. In this study we aimed to grow T. gondii trophozoites, in cell cultures to prepare antigen for serologic tests T. gondii trophozoites which were harvested from mice peritoneum were culturated in two different cell culture. From both embrioner chicken fibroblast which is the primary cell culture and Hep-2 cell line which is the maintanence cell culture T. gondii trophozoites were harvested, and the prepared antigens were used in IFA and EUSA tests. The sera of 121 patients referred to Ege University Medical Faculty Departmant of Parasitology were examined by IFA and ELISA by using 3 different antigen source of two were prepared from the cell cultured and one from the mice peritoneum. The results were find to be concordent both with the literature and with each other.KAYNAKLAR 1. Abbas AMA, 1971. Morphological appearance of Toxoplasma gondii \n cultures and tissues of various hosts. Trans R Soc Trop med hyj,. 65 : 334- 336. 2. Akinshina GT, Zasukhina GD, 1 967. A new method of indicating the presence of Toxoplasma gondii \x\ tissue cultures. Exp Biol Med., 63 : 119- 121. 3. Akinshina GT, 1 959. Cultivation of Toxoplasma gondii in tissue cultures. Micr Immun., 54 : 47-50. 4. Azab M, Beverley, 1 974. Schizogony of Toxoplasma gondii in tissue cultures. Z Parasitenk., 44 : 33-41. 5. Balducci D, Tyrrell D, 1956. Quantitative studies of Toxoplasma gondii 'in culture of trypsin-dispersed mammalian cells. Brit J Exp Path., 37 : 168- 175. 6. Beaman MH, McCabe RE, Wong S, Remington JS, 1995. Toxoplasma gondii. Mandell GL, Bennett JE, Dolin R, eds. Principles and Practice of Infectious Diseases. Fourth Edition, New York : Churchill Livingstone, p. 2393- 2525.