Doğu Roma (Bizans) İmparatorluğu'nda Makedonya Hanedanı Dönemi (867-1056)
Macedonian Dynasty Period in the Eastern Roman (Byzantine) Empire (867-1056)
  1. Tez No: 695664
  2. Yazar: CANBERK GÜRSES
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HATİCE ORUÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ortaçağ Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 308
Özet
Makedonya'da sıradan bir ailenin üyesi olarak dünyaya gelen Basileios 867 yılında tahtı ele geçirip Makedonya Hanedanı'nı kurmuş ve bu hanedan yaklaşık 200 yıl boyunca Doğu Roma İmparatorluğu'nu yönetmiştir. Doğu Roma İmparatorluğu Makedonya Hanedanı döneminin ilk yüzyılında neredeyse her alanda bir yükseliş dönemi yaşamıştır. Özellikle askeri ve siyasi alanda Bizans bu dönemde büyük zaferler kazanmıştır. Makedonya Hanedanı'nın en fazla mücadele ettiği iki güç Bulgarlar ve Müslüman Arap Emirlikleri olmuştur. IX. yüzyılın sonlarında başlayan Bizans-Bulgar Mücadeleleri II. Basileios'un Bulgaristan'ı ilhak etmesiyle Bizans lehine sonuçlanmıştır. X. yüzyılda tahta çıkan I. Ioannes Çimiskes ve II. Nikephoros Phokas ise hem doğuda hem de batıda Müslüman Emirliklere karşı büyük başarılar göstermişlerdir. II. Basileios döneminde Doğu Roma toprakları Kafkasya'dan İtalya'ya kadar uzanmış ve Bizans bu dönemde kudretinin doruk noktasına çıkmıştır. Ayrıca bu dönemde Ruslarla da etkileşimler sıklaşmış ve Bizans Rusların hristiyanlığı kabul etmelerinde önemli rol oynamıştır. Papalıkla olan ilişkiler de siyasi çıkarlara göre şekillenmişse de bu dönemde güçlü patriklerin etkisiyle Bizans Kilisesinin ve patrikliğinin bağımsızlığı her defasında vurgulanmaya çalışılmıştır. Siyasi ve askeri kazanımların yanı sıra I. Basileios ve VI. Leon dönemlerinde gerçekleştirilen yasama faaliyetleri de büyük önem arz etmektedir. I. Basileios Roma kanunlarını derlemiş, VI. Leon ise yeni novellalar yayınlayarak kanun yapma faaliyetleri gerçekleştirerek Makedonya Hanedanı'nın en önemli eserlerinden birini ortaya koymuşlardır. II. Basileios'un arkasında halef bırakmadan ölmesi ve hanedanın geleceğinin Basileios'un yeğenleri Theodora ile Zoe'ye kalması hanedanı zamanla zayıflatmaya başlamıştır. II. Basileios'un kardeşi VIII. Konstantinos'un 1028 yılında ölmesinin ardından Bizans tahtına evlilik yoluyla hanedana dahil olan kişiler geçmeye başlamış ve bu durum istikrarsız bir yönetim ortamı yaratmıştır. II. Basileios'un ölümünün ardından Balkanlarda Peçenekler, Anadolu'da ise Selçuklu akınları neticesinde Bizans zayıflamaya başlamıştır. 296 Dışarıdaki düşmanlara karşı alınan yenilgiler içeride de yankı bulmuş ve isyanlar vuku bulmuştur. İmparatorluk içinde ve sınırlarında yaşanan istikrarsız ortam neticesinde imparatorlar kısa sürede değişmeye başlamıştır. 1056 yılında hanedanın son üyesi Theodora'nın ölümüyle Makedonya Hanedanı sonra ermiştir
Özet (Çeviri)
Basileios, who was born as a member of an ordinary family in Macedonia, seized the throne in 867 and established the Macedonian Dynasty, and this dynasty ruled the Eastern Roman Empire for about 200 years. In the first century of the Macedonian Dynasty, the Eastern Roman Empire experienced a period of rise in almost every area. Especially in the military and political field, Byzantine won great victories in this period. The two powers that the Macedonian Dynasty fought the most were Bulgarians and the Muslim Arab Emirates. The Byzantine-Bulgarian Struggles, which started at the end of the IX.th century, ended in favor of Byzantium with the annexation of Bulgaria by Basileios II., I. Ioannes Cimiskes and II. Nikephoros Phokas, who came to the throne in the X. century, showed great success against the Muslim Emirates in both the east and the west. During the reign of Basileios II, the lands of the Eastern Romans extended from the Caucasus to Italy and Byzantium reached the peak of its power in this period. In addition, interactions with the Russians became more frequent during this period and Byzantium played an important role in the acceptance of Christianity by the Russians. Although the relations with the Papacy were shaped according to political interests, the independence of the Byzantine Church and the patriarchate was tried to be emphasized every time with the influence of powerful patriarchs. In addition to political and military gains, legislative activities carried out during the periods of Basileios I and Leon VI are also of great importance. Basileios I compiled Roman laws, and Leon VI published new novellas and carried out law-making activities, revealing one of the most important works of the Macedonian Dynasty. The death of Basileios II without leaving a successor behind, and the future of the dynasty left to Basileios' nephews Theodora and Zoe, started to weaken the dynasty over time. After the death of Constantine VIII, brother of Basileios II, in 1028, people who were included 298 in the dynasty by marriage began to take the throne of Byzantium, and this created an unstable administrative environment. After the death of Basileios II, Byzantine began to weaken as a result of the invasions of the Pechenegs in the Balkans and the Seljuks in Anatolia. Defeats against the outside enemies also echoed inside, and rebellions took place. As a result of the unstable environment in the empire and its borders, the emperors started to change in a short time. The Macedonian dynasty came to an end with the death of Theodora, the last member of the dynasty, in 1056.