Deep learning aided parametric channel covariance matrix estimation for millimeter wave hybrid massive mimo
Milimetre dalga hibrit kitlesel mimo için derin öğrenme destekli parametrik kanal kovaryans matrisi kestirimi
  1. Tez No: 695679
  2. Yazar: ESEN ÖZBAY
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÖKHAN MUZAFFER GÜVENSEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
5G sistemlerde artan iletim hızı ihtiyaçlarını karşılamak için, önceden kullanılanlara kıyasla çok yüksek frekanslarda bulunan milimetre-dalga (mmWave) bantları kullanılmaktadır. Bu frekans bantlarında dalga zayıflaması yüksek olduğundan, çok-girdili-çok-çıktılı (MIMO) sistemlerde uzaysal korelasyonu yüksek kanallar meydana gelmektedir. İstenen başarımların elde edilebilmesi için ise kanal korrelasyonlarının sistem tarafından bilinmesi gereklidir. Bu tezde seyrek kanallar için kanal korrelasyon bilgisini içeren kanal kovaryans matrisinin (CCM) parametrik olarak kestirimi için yapay sinir ağları destekli bir yöntem önerilmiştir. Önerilen yapay sinir ağları destekli yöntem, hem hesaplama karmaşıklığı açısından hem de kestirim hatası açısından referans yöntemlere kıyasla tatmin edici başarım sergilemiştir.
Özet (Çeviri)
Millimeter-wave (mmWave) channels, which occupy frequency ranges much higher than those being used in previous wireless communications systems, are utilized to meet the increased throughput requirements that come with 5G communications. The high levels of attenuation experienced by electromagnetic waves in these frequencies causes MIMO channels to have high spatial correlation. To attain desirable error performances, systems require knowledge about the channel correlations. In this thesis, a deep neural network aided method is proposed for the parametric estimation of the channel covariance matrix (CCM), which contains information regarding the channel correlations. When compared to some methods found in the literature, the proposed method yields satisfactory peformance in terms of both computational complexity and channel estimation errors.