Parametrik tasarım ile derin öğrenme destekli tasarım çalışmaları için 3 boyutlu veri kümesi oluşturma ve düzenleme
Creating and editing a 3D dataset with parametric design for deep learning aided design studies
  1. Tez No: 888570
  2. Yazar: GÜLÇİN URAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN RIZA BÖRKLÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri Ürünleri Tasarımı, Industrial Design
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstriyel Tasarım Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Daha güçlü, hafif ve verimli tasarım taleplerine uygun çözümler sunmak, üretken tasarımın temel amacıdır. Daha fazla tasarım olanağı, tasarım sürecinin başlarında daha ekonomik yapısal tasarım çözümlerin bulunmasına olanak sağlayarak, üretim maliyetleri de dahil sürecin diğer aşamalarında tasarruf sağlar. Böylece alternatif tasarım varyantları / analizleri ile tasarımcının en uygun tasarım konseptini belirlemesi için çok önemlidir. Bu çalışmada yapısal bir iş parçasının parametrik tasarım metodolojisi ile nasıl oluşturulması gerektiği detaylı olarak açıklanmıştır. Daha fazla tasarım alternatifi bulmak için parametrik tasarım metodolojileri kullanılarak bir optimizasyon tekniği izlenmiştir. Parametrik tasarım ile bir tasarımın temel unsurlarına karar verebilir ve bunlar üzerinde değişiklikler yaparak modelin otomatik olarak güncellenmesi sağlanabilir. Bu sayede tasarımın optimizasyonu ile daha fazla ve daha verimli tasarım çözümü elde edilebilir. Yapısal tasarımda optimizasyonun genel amacı çeşitli tasarım seçenekleri arasında en ideal ağırlığa sahip bir yapı üretmektir. Bu çalışma belirtilen kapsamda bir iş akışı oluşturarak parametrik ve üretken tasarımın potansiyel uygulamalarını keşfetmeyi amaçlamaktadır. Böylece çok sayıda olasılığı hızlı bir şekilde değerlendirmek ve en iyi tasarımı seçmek mümkün olacaktır. Sürdürülebilir bir tasarım sağlamak için bir ana geometri oluşturulmuştur. Rotorlu hava araçlarında rotor pervanesini ana yapıya bağlayarak güvenli bir şekilde çalışmasını sağlayan montaj parçası ele alınarak, tasarım süreci ve ana geometri oluşturma adımları açıklanmıştır. Kullanılan optimizasyon senaryosu parametrik bir çözüm olduğundan başka projeler için de kullanılabilir. Bu sayede, gelecekte derin öğrenme metodolojisi ile tasarım yapmak için gerekli tasarım değişikliklerini kolayca yönetmek, daha fazla veri üretmek ve bir veri kütüphanesi oluşturmak mümkün olabilir.
Özet (Çeviri)
Delivering components that are stronger, lighter, more efficient, and adapted to the individual demands of structure is the main goal of productive design. More design possibilities lead to more cost-effective structural solutions being found early in the design process, saving money on other stages of the process, including production costs. In view of this, it's critical to present structural analysis to help the designer's decision-making and to generate multiple solutions in order to identify the optimal one. In this study, the creation of a structure using the parametric design methodology is explained in detail. An optimization technique using new methodologies for product design and parametric design is pursued in order to find more design alternatives. With parametric design, you may decide on the fundamental characteristics of your project and make interactive modifications while your model is automatically updated. Additional possibilities and optimize structures with more efficient designs could be found. Among several design options, the optimization aim is to produce a structure with the most ideal mass. This study aims to establish a workflow and explore the potential applications of parametric design and productive design. This research makes it possible to quickly assess a large number of possibilities and choose the best design. In order to provide that a sustainable design a master geometry is created. The steps of the design process and creation of master geometry are described on the basis of an aircraft component, the rotor blade mounting bracket that serves as a structural support for the blade and ensures that the blade remains securely attached to the main structure of the rotor. This optimization scenario may be varied and used to various projects since it is achieved with the aid of the rotor blade mounting bracket. Hence, it is easy to vary the design to generate more data for designing with deep learning methodology in the future.