Dejeneratif disk hastalığının oluşumunda TLR4/TRAM, NF-kB ve MyD88 bağımsız yolağın rolü
The role of TLR4/TRAM, NF-kB and MyD88 independent pathway in degenerative disc disease
  1. Tez No: 695686
  2. Yazar: ORKHAN ALIZADA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FATMA ÖZLEN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroşirürji, Neurosurgery
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Beyin ve Sinir Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Amaç: Lomber Dejeneratif Disk Hastalığı günümüzde çok sık görülmekte ve normal yaşlanma sürecinin bir parçası olarak kabul edilmektedir. Makrofajların hem ile karşılaşması sonucu, MyD88, CD14 ve TLR4 aracılı mekanizmalar ile proinflamatuar sitokinler ve tümör nekroz faktör-α'nın (TNF-α) artmış üretimi söz konusu olur. MyD88 bağımsız yolağın DDH'ında enflamatuar süreci nasıl tetiklediği ve bu süreçteki aktivasyonunun hangi evrelerde değişime uğradığının belirlenmesi bu hastalığın tedavisinde yeni gelişmelerin gerçekleşmesini sağlayacaktır. Gereç ve Yöntem: Lomber disk hernisi nedeniyle cerrahi tedavi endikasyonu mevcut olan 88 erişkin erkek hasta opere edildi. Cerrahi sırasında disk materyalleri elde edilmiş olup, materyaller sıvı Azot Tankı (-196 oC) ile transfer edilerek -80oC'deki dondurucuda muhafaza edilmiş ve doku ekstraktı çıkarılıp kitlerle çalışmalar yapılarak değerler elde edilmiştir. TRIF'a bağlı TLR4 sinyal yolunun IVD dejenerasyonunun altında yatan hedef yol olması hipotezine dayanarak, bu yolakta görülen enflamatuar yanıtın, Modic tip değişikliklerle ilişkisi incelenmeye çalışılmıştır. Bulgular: 88 hastanın 28'i (%31,8) Modic Tip I, 40'ı (%45,4) Modic Tip II ve 20'si (%22,7) Modic Tip III olarak değerlendirildi. Varyansları homojen olan grupta; IRF 3'ün ve TICAM2'nin istatistiksel açıdan anlamlı olacak şekilde en az iki grup arasında farklı olduğu gösterilmiş, NF-kB p65, TLR4 ve TRAF6, TICAM1 ve TBK1 değişkenleri için istatistiksel açıdan anlamlı değerlerde fark bulunmuştur. Tipler arasındaki farklılık değerlendirildiğinde ise; TICAM2 için Tip II ile Tip III arasında anlamlı fark olmamasına rağmen bu iki grubun Tip I'den istatistiki olarak anlamlı farklılığı gözlenmiştir. Sonuç: TRIF bağımlı yolaktaki mediatörleri inhibe ederek etki gösterecek farmakolojik ajanların keşfedilmesi IVD hastalığının en azından ilerleme sürecini yavaşlatma adına büyük adımların atılması anlamına gelebilir.
Özet (Çeviri)
Aim: Lumbar Degenerative Disc Disease is very common today and is considered part of the normal aging process. Increased production of MyD88, CD14 and TLR4 mediated mechanisms and proinflammatory cytokines and tumor necrosis factor-α (TNF-α) result in both macrophages encounter. Determining how the MyD88 independent pathway triggers the inflammatory process in DDH and the stages of its activation in this process will enable new developments in the treatment of this disease. Material and Method: 88 adult male patients with surgical treatment indication due to lumbar disc herniation were operated. Disc materials were obtained during surgery, the materials were transferred with liquid Nitrogen Tank (-196 oC), stored in the freezer at -80 oC, and tissue extracts were extracted and studies were performed with kits. Based on the hypothesis that the TLR4 signal pathway associated with TRIF is the target path underlying IVD degeneration, the relationship between the inflammatory response seen in this pathway and Modic type changes has been studied. Results: Of 88 patients, 28 (31.8%) were evaluated as Modic Type I, 40 (45.4%) as Modic Type II and 20 (22.7%) as Modic Type III. In the group whose variances are homogeneous; It was shown that IRF 3 and TICAM2 were statistically different between at least two groups and statistically significant values were found for NF-kB p65, TLR4 and TRAF6, TICAM1 and TBK1 variables. When the difference between types is evaluated; For TICAM2, although there was no significant difference between Type II and Type III, there was a statistically significant difference between these two groups from Type I. Conclusion: The discovery of pharmacological agents to act by inhibiting mediators in the TRIF-dependent pathway may mean taking major steps to at least slow down the progression of IVD disease.