Sembolik hesaplama ile elektrik devrelerinin çözümlenmesi
Analysis of electrical circuits by symbolic computation
  1. Tez No: 695687
  2. Yazar: CELAL ATALAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN PEHLİVAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu çalışmanın amacı, doğru akım ve kararlı durumdaki alternatif akım devrelerinin analizini gerçekleştirmektir. Doğru akım için gerilim kaynağı, akım kaynağı ve direnç elemanlarını içeren devreler çözümlenmektedir. Alternatif akımda ise sinüzoidal gerilim kaynağı, sinüzoidal akım kaynağı, kapasitör, indüktör ve direnç elemanlarını içeren devrelerin kararlı durumdaki çözümleri gerçekleştirilir. Ayrıca, hem doğru akım hem de alternatif akım için toprak bağlantısı içeren devrelerin de analizi gerçekleştirilebilir. Analiz işlemlerine ek olarak elektrik devresinin şematik gösterimi de yapılmaktadır. Bir elektrik devresine ait bilgilerin alınabilmesi amacıyla devre tanımlama dili geliştirilmiştir. Bir metin dosyası içinde dil kurallarına göre elektriksel devre tanımlaması yapılabilmektedir. Geliştirilen dilin, kullanımının kolay ve anlaşılır olması sağlanmıştır. Devrenin çözümlenmesi sürecinde, çözüm aşamaları da bir akış halinde listelenmektedir. Literatürde yoğun olarak kullanılan düğüm analiz tekniğinin aksine çözüm aşamasında graf analiz tekniği kullanılmıştır. Graf analiz tekniğinin, bazı durumlarda düğüm analiz tekniğine göre çeşitli avantajlara sahip olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to analyze direct current and steady state alternating current circuits. For direct current, circuits containing voltage source, current source and resistor elements are analyzed. In alternating current, steady state solutions of circuits including sinusoidal voltage source, sinusoidal current source, capacitor, inductor and resistor elements are performed. Moreover, it is also possible to analyze circuits containing ground connection for both direct current and alternating current. In addition to the analysis process, a schematic representation of the electric circuit is also made. The circuit description language has been developed in order to get information belongs to an electric circuit. Electrical circuit definition can be made in a text file according to the language rules. It has been ensured that the developed language has easy to use and easily comprehensible. In the circuit analysis process, the solution stages are also listed in a flow. Unlike the nodal analysis technique, which is used extensively in the literature, the graph analysis technique was used in the solution phase. It has been observed that the graph analysis technique has some advantages over the nodal analysis technique in some cases.