Çuha çiçeği (Primula acaulis L.)' nin in vivo ve in vitro koşullarda tohumla üretimi üzerine bir araştırma
A study on the seed production of prima flower (Primula acaulis L.) in - vivo and in - vitro conditions
- Tez No: 695766
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ARDA AKÇAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Süs bitkileri yetiştiriciliğinde ticari anlamda özellikle mevsimlik iç ve dış mekân süs bitkisi ürün alt grubundaki bitkilerin kısa sürede, ideal oranlarda, üniform, kaliteli ve pazarın isteklerine cevap verecek şekilde fideler elde edilmesi için tohumlar üretimin başlangıç materyalini oluşturmaktadır. Çuha Çiçeği (Primula acaulis L.) gibi çimlenmesi zor ve uzun bir periyotta gerçekleşen tohumlara yapılan priming ön uygulamaları tohumların çimlenme yeteneklerinin arttırılıp, çimlenme süresini kısaltarak, optimum düzeyde üniform bitkicikler elde edilmesini sağlamaktadır. Bu araştırma Primula cinsi içerisinde yer alan Çuha çiçeği (Primula acaulis L.)'nin tohumları üzerinde gerçekleştirilmiştir. Tohumlar çimlenme öncesinde farklı konsantrasyonlarda hazırlanan organik ve inorganik çözeltilerde; Deniz Yosunu, Kekik Suyu, Defne Meyve Suyu, KNO3(%2), PEG4000(%38,4), GA3(250-500ppm) ve 20 °C saf suda 24 saat bekletilmiş olup ayrıca 10 dakika 70 °C sıcak suda bekletildikten sonra tohumlar in vivo şartlarda viyollere torf+perlit karışımına, in vitro şartlarda ise petri kaplarında agar ortama ekimleri yapılmıştır. In vitro koşullarda en yüksek çimlenme oranı %84 ile Kekik Suyu uygulamasından elde edilmiştir. KNO3 ve Kekik Suyunda bekletme işlemleri Çuha Çiçeğinde çimlenme süresini kontrol ve diğer uygulamlara göre kısaltmıştır. GA3 ön işlemleri ise kontrol grubu tohumlarına göre artan konsantrasyona bağlı olarak çimlenme üzerine engelliyici etki yapmıştır
Özet (Çeviri)
In ornamental plant breeding, seeds are the starting material of the production in order to obtain seedlings in a short period of time, ideally, uniformly, with high quality and to meet the demands of the market, especially in the seasonal indoor and outdoor ornamental plant product sub-group. Priming pre-treatments, such as Primula acaulis L., which are difficult to germinate and take place in a long period of time, increase the germination ability of the seeds and shorten the germination time and provide optimum uniform plantlets. This research was carried out on the seeds of Primrose (Primula acaulis L.), which is in the genus Primula. Seeds in organic and inorganic solutions prepared at different concentrations before germination; Seaweed, Thyme Juice, Bay Fruit Juice, KNO3 (2%), PEG4000 (38.4%), GA3 (250-500ppm) and kept in 20 °C pure water for 24 hours, and after waiting for 10 minutes in 70 °C hot water, the seeds are kept in-vivo. Violets were planted in a mixture of peat + perlite, and in-vitro, in petri dishes, in agar medium. The highest germination rate in vitro was obtained from the application of Thyme Juice with 84%. Soaking processes in KNO3 and Thyme Juice have shortened the germination time in Primrose compared to control and other applications. GA3 pretreatments, on the other hand, had a preventive effect on germination due to the increased concentration compared to the control group seeds.