Yoğun bakım ihtiyacı olan COVID-19 hastalarının lipid profillerinin değerlendirilmesi
Evaluation of lipid profiles of COVID-19 patients needing intensive care
- Tez No: 695765
- Danışmanlar: UZMAN ZEYNEP AŞIK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Aile Hekimliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Amaç: İlk vakanın Çin'in Wuhan bölgesinde 2019 Aralık ayında görüldüğü ve ardından hızlıca tüm dünyaya yayılıp Dünya Sağlık Örgütü tarafından pandemi ilan edilen COVID-19 hastalığı, hali hazırda birçok ülke için ciddi bir sağlık sorunudur. Çalışmamız COVID-19 hastalarında lipid profillerini değerlendirerek prognoza etkisini göstermeyi amaçlamaktadır. Gereç ve Yöntem: Çalışma için Mart 2020 ve Ağustos 2021 ayı sonuna kadar Pandemi Yoğun Bakımlarında COVID-19 nedeniyle yatarak tedavi görmüş kişilerin ve aynı dönem içerisinde Aile Hekimliği Polikliniği'ne başvurup COVID-19 semptom ve bulguları olmayan kişilerin verileri geriye dönük olarak incelenmiştir. Yoğun bakıma kabul ya da polikliniğe başvuru esnasında eş zamanlı HDL-K, LDL-K, Total-K, Trigliserit ve hemogram parametreleri bakılmış hastalar çalışmaya dahil edildi. HDL-K, LDL-K, Total-K, Trigliserit Bu dönem içerisinde kriterlere uygun 233 hasta ve Aile Hekimliği Polikliniği'ne başvuran dahil etme kriterlerine uygun 233 kişi çalışmaya alınmıştır. Hastaların yaş, kronik hastalık, kronik ilaç kullanımı bilgileri hastane bilgi sistemi üzerinden kaydedilmiştir. Bulgular: Kontrol grubunun yaş ortalaması 54,12±16,67 yıl ve COVID-19 grubunun 61,97±14,45 yıldı.
Özet (Çeviri)
Aim: The first case of COVID-19, which was first seen in the Wuhan region of China in December 2019, and then rapidly spread all over the World and declared a pandemic by the World Health Organization, is already a serious health problem for many countries. Our study aims to show its effect on prognosis by evaluating lipid profiles in COVID-19 patients. Materials and Methods: For the study, the data of patients who were hospitalized due to COVID-19 in the Pandemic Intensive Care Units from March 2020 to until the end of August 2021, and those who applied to the Family Medicine Polyclinic in the same period and did not have COVID-19 symptoms and signs were retrospectively analyzed. Patients whose lipid and hemogram parameters were measured simultaneously during admission to the intensive care unit or admission to the outpatient clinic were included in the study. During this period, 233 patients with COVID-19 who met the criteria and 233 people who applied to the Family Medicine Outpatient Clinic were included in the study. The patients' age, chronic disease, and chronic drug use information were recorded through the hospital information system. Results: The mean age of the control group was 54.12±16.67 years and the COVID-19 group was 61.97±14.45 years.