An experimental investigation of possible production mechanisms of hydrate formation
Hidrat oluşumunun olası üretim mekanizmalarının deneysel incelenmesi
- Tez No: 695783
- Danışmanlar: PROF. DR. MAHMUT PARLAKTUNA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Petrol ve Doğal Gaz Mühendisliği, Petroleum and Natural Gas Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Petrol ve Doğal Gaz Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu çalışmada, metan hidrat oluşumu ve ayrışmasının sıcaklık, basınç ve mol değerleri, laboratuvar koşullarında farklı üretim yöntemleri kullanılarak analiz edilmiştir. Deneysel çalışmalar sırasında sabit sıcaklık odasındaki silindirik yüksek basınca dayanaklı hidrat hücresi kullanılmıştır. Hidrat rezervuarlarının gerçek saha koşullarının sağlanması için düşük sıcaklıktaki kum ve su ile dolu hücreye yüksek basınçta metan gazı basılmış ve gerekli termodinamik koşulların sağlanması ile hidrat rezervuarı 21.2 litrelik hücre hacminde oluşturulmuştur. Oluşan hidratın üretimi için hidrat hücresinin bağlı olduğu 1/4 inç dış çapındaki sabit sıcaklık odasından dışarıya devam eden üretim hattındaki test düzeneği kullanılmıştır. İlk iki deneyin üretim aşaması, üretim verilerinden kaynaklanan farklılıklar nedeniyle tartışılmamıştır. Üçüncü deneyde ise iki farklı üretim aşaması uygulanmıştır. İlk aşama, hücre içindeki spiral boru vasıtasıyla sabit sıcaklıkta su sirkülasyonu sağlanarak basınç düşürme ve ısıl kurtarım yöntemleri beraber uygulanmıştır. İkinci aşamada ise ısıl kurtarım yönteminin etkisi azalmış ve ortadan kalkmıştır. Yerini sadece basınç düşümü yöntemine bırakmıştır. Üretim aşamasının endotermik ayrışma süreci sonucunda ortamdan alınan ısı hidratın yeniden oluşumuna ve gözenekli yapıyı tıkamasına neden olmuştur. Bu, üretimi yavaşlatmış ve zaman zaman durmasına neden olmuştur. Isıl kurtarım yöntemi ile basınç düşürme yöntemi kullanılarak hidrat üretimi daha etkili hale gelmiş ve hidrat ayrışma hızı artmıştır. Basınç düşürme yöntemi tek başına daha az etkili hale gelmiş ve ayrışma hızı azalmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, temperature, pressure and mole values of methane hydrate formation and dissociation are analyzed using different production methods under laboratory conditions. During the experiments, a cylindrical high-pressure hydrate cell in a constant temperature room was used. In order to provide the real field conditions of the hydrate reservoirs, methane gas was injected at high pressure into the cell filled with sand and water at low temperatures, and the hydrate reservoir was formed in a 21.2 *liter hydrate formation cell by providing necessary thermodynamic conditions. A ¼ inch production line was used for production of methane and water in 3 different experiments. Production phase of the first two experiments were not discussed due to discrepancies arising from the production data. Two different production stages were applied in the third experiment. The first stage was carried out by combination of pressure reduction and thermal recovery method by providing constant temperature water circulation through the spiral pipe inside the cell. The thermal recovery method's effect decreased and disappeared in the second stage. It left its place only to the depressurization method. As a result of the endothermic dissociation process of the production stage, the heat taken from the environment caused pores to be clogged due to reformation of the hydrate. This slowed down the production and made it stop from time to time. Using the depressurization method with the thermal recovery method, hydrate production became more effective and the hydrate dissociation rate increased. Depressurization method alone became less effective and the rate of dissociation decreased.