Çukurova koşullarında farklı ekim sıklıklarında yetiştirilen tritikale (X Triticosecale Wittmack) çeşitlerinde verim ve verim ögeleri üzerine bir araştırma
A research on yield and yield elements in triticale (X Triticosecale Wittmack) cultivars growed at different sowing density in cukurova conditions
  1. Tez No: 695782
  2. Yazar: SENA NUR KESKİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TACETTİN YAĞBASANLAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu çalışma, 2019-2020 yetiştirme döneminde Çukurova Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarla Bitkileri Bölümü Deneme Alanında, tesadüf bloklarında bölünmüş parseller deneme desenine göre dört tekrarlamalı olarak yürütülmüştür. Çalışmada; iki tritikale çeşidinde (Tacettinbey ve Ege Yıldızı) farklı ekim sıklıklarının (300, 400, 500, 600, 700 ve 800 tohum/m2) m2'de çıkış yapan bitki sayısı, m2'de sap sayısı, m2'de başak sayısı, bitki boyu, başak uzunluğu, başakta başakçık sayısı, başakta dane sayısı, başakta dane ağırlığı, bin dane ağırlığı, hektolitre ağırlığı, protein oranı ve dane verimi üzerine etkilerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Çeşitler genel olarak değerlendirildiğinde; Tacettinbey çeşidinden Ege Yıldızı çeşidine kıyasla daha yüksek dane verimi elde edilmiştir. Ekim sıklığı bakımından özellikler incelendiğinde; ekim sıklığı arttıkça m2'de çıkış yapan bitki sayısı, m2'de sap sayısı, m2'de başak sayısı, hektolitre ağırlığı ve dane verimi artarken; bitki boyu, başak uzunluğu, başakta başakçık sayısı, başakta dane sayısı, başakta dane ağırlığı, bin dane ağırlığı azalmış, protein oranında değişim olmamıştır.
Özet (Çeviri)
This research study was carried out in the Field Crops Deparment of Agriculture Faculty of Çukurova University, in the 2019-2020 growing season. For this experiment, Randomized Split plot design with four replications was conducted. In the study; two different triticale cultivars (Tacettinbey and Ege Yıldızı) were used. The effects of different sowing densities (300, 400, 500, 600, 700 and 800 seed/m2) on these cultivars in terms of the number of plants per m2, the number of stems per m2, the number of spikes per m2, plant height, spike length, the number of spikelet per spike, the number of grains per spike, grain weight per spike, thousand grain weight, hectoliter weight, protein ratio and grain yield were investigated. When examined in terms of cultivars; Higher grain yield was obtained from Tacettinbey cultivar compared to Ege Yıldızı cultivar. When examined in terms of sowing densities; As the sowing density increases, the number of sowing plants per m2, the number of stems per m2, the number of spikes per m2, hectoliter weight and grain yield increase; plant height, spike length, spikelet number per spike, grain number per spike, grain weight per spike, thousand grain weight decreased and protein ratio did not change.