Tarihi yapı stokunun deprem riski açısından 'Birinci Kademe Sokak Tarama' yöntemi ile değerlendirilmesi (İstanbul, Sultanahmet Mahallesi örneği)
Evaluation of historical building stock in terms of earthquake risk by 'First Stage is Scanning the Neighborhood' method (for example Istanbul, Sultanahmet neighborhood)
- Tez No: 695788
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATMA SEDES
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Deprem Mühendisliği, Mimarlık, İnşaat Mühendisliği, Earthquake Engineering, Architecture, Civil Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mimarlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu çalışmada, jeosismik açıdan oldukça aktif olan Kuzey Anadolu fay hattında yer alan İstanbul İli, Fatih İlçesi'nin genel yapı stoku değerlendirmesine emsal teşkil etmesi için Fatih İlçesi, Sultanahmet Mahallesi'nde yer alan kentsel yapı stokunun tamamının 1. kademe değerlendirmesi, sokak tarama yöntemi ile yapılmıştır. Bu yöntemle Sultanahmet Mahallesi'ndeki kentsel yapı stoku incelenmiş olup risk arz eden yapılar belirlenerek, bu yapıların daha kapsamlı bir değerlendirmeye tabi tutulmaları gerektiği sonucuna ulaşılmıştır. Değerlendirme yapılırken Sultanahmet Mahallesi'ndeki bulunan yığma, betonarme ve karma yapıların dikkate alınmıştır. Birinci kademe değerlendirmesinde incelenen toplam 354 adet yapının %56'sı güvenli; %22'sı düşük riskli ve %22'u da yüksek derecede riskli yapı grubunda olabileceği sonucuna ulaşılmıştır. Bu çalışmanın İstanbul' da yapılacak muhtemel, mevcut yapıların depremselliği çalışmalarına kaynak olacağı öngörülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, the 1st stage evaluation of the entire urban building stock in Fatih District, Sultanahmet Neighborhood was made by street scanning method in order to set a precedent for the general building stock assessment of Istanbul, Fatih District, which is located on the North Anatolian fault line, which is very active in geoseismic terms. With this method, the urban building stock in the Sultanahmet District was examined, and the buildings that pose a risk were determined and it was concluded that these buildings should be subjected to a more comprehensive evaluation. While making the evaluation, masonry, reinforced concrete and mixed structures in Sultanahmet District were taken into consideration. As a result, 354 buildings examined and approximately %56 were are safe, 22% were in the low-risk and 22% in the high-risk building group. It is foreseen that this study will be a source for the earthquake of possible existing and new build structures to be made in Istanbul.