Kayseri ilinde Helianthus annuus' daki Chromatomyia horticola (Goureau) (Dıptera: agromyzıdae)'nın Chalcıdoıdea (Hymenoptera) parazitoitlerinin saptanması
Determination of chalcidoidea (Hymenoptera) parasitoids of Chromatomyia horticola (Goureau) (Diptera: agromyzidae) on Helianthus annuus in Kayseri province
- Tez No: 695787
- Danışmanlar: PROF. DR. LÜTFİYE GENÇER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Zooloji, Zoology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
2017-2018 yılları arasında Kayseri ili ve bazı ilçelerinde yapılan bu çalışmada Kayseri ili için önemli besin ve geçim kaynağı olan Hellianthus annuus L.(Ayçekirdeği) bitkisinin galerili yapraklarından elde edilen Chromatomyia horticola (Goureau, 1851)' nın parasitoitleri olan türler tespit edilmiştir. Chalcidoidea üstfamilyasından 10 tür tespit edilmiştir. Bu parazitoitlerden: Eupelmidae familyasına ait 1 tür, Eulophidae familyasına ait 6 tür, Mymaridae familyasına ait 1 tür ve Pteromalidae familyasına ait 2 tür belirlenmiştir. Bu türler; Cyrtogaster vulgaris (Walker, 1833), Diglyphus iseae (Walker, 1838), Eupelmus urozonus (Dalman, 1820), Mymaridae sp. Neochrysocharis chlorogaster (Erdös, 1966), Neochrysocharis clara (Szelenyi, 1977), Neochrysocharis formosa (Westwood, 1833), Pediobius metallicus (Nees, 1834), Pronotalia sp., Sphegigaster brevicornis (Walker, 1833).Bu türlerden Diglyphus iseae(Walker, 1838),Neochrysocharis formosa(Westwood, 1833) ve Pediobius metallicus(Nees, 1834) yoğunlukları en fazla olan türler olarak belirlenmiştir. Her iki yıl değerlendirildiğinde Diglyphus iseae(Walker, 1838) Kayseri ili için Chromatomyia horticola (Goureau, 1851)'nın önemli parazitoiti olarak belirlenmiştir. Ayrıca tespit edilen türlerden Eupelmus urozonus (Dalman,1820)ve Pronotalia sp. Chromatomyia horticola (Goureau,1851) için yeni parazitoit tür olarak tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study conducted between 2017-2018 in Kayseri province and some districts, Chromatomyia horticaola obtained from the gallery leaves of Hellianthus annuus L. plant, an important food and livelihood source for the region and Kayseri province, were identified and their parasitoid species. 10 species were identified from the Chalcidoidea superfamily. Among these parasitoids: 1 species belonging to the Eupelmidae family, 6 species belonging to the Eulophidae family, 1 species belonging to the Mymaridae family and 2 species belonging to the Pteromalidae family were identified. These species; Cyrtogaster vulgaris(Walker,1833), Diglyphus iseae(Walker,1838), Eupelmus urozonus(Dalman,1820), Mymaridae sp. Neochrysocharis chlorogaster(Erdös,1966), Neochrysocharis clara(Szelenyi,1977), Neochrysocharis formosa(Westwood,1833), Pediobius metallicus(Nees,1834), Pronotalia sp., Sphegigaster brevicornis(Walker, 1833). Among these species, Diglyphus iseae(Walker,1838), Neochrysocharis formosa(Westwood,1833) and Pediobius metallicus(Nees,1834) were determined as having the highest densities. When evaluated in both years, Diglyphus iseae(Walker,1838) was determined as the important parasitoid of Chromatomyia horticola(Goureau, 1851) in Kayseri. In addition, Eupelmus urozonus(Dalman,1820) and Pronotalia sp. has been identified as a new parasitoid species for Chromatomyia horticola(Goureau,1851).