Karışımlı havalandırma santralinde otomasyon sistemi kullanarak enerji verimliliğin artışı
Increasing energy efficiency by using automation system in mixed ventilation plant
  1. Tez No: 695795
  2. Yazar: BURÇİN ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYTAÇ GÜLTEKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Energy
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İleri Teknolojiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Enerji Sistemleri Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu tezin amacı, Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi kampüsünde bulunan 15 Temmuz Konferans Salonu için Karaman hava sıcaklıkları baz alınarak tasarlanan, karışım havalı klima santralini otomasyon ile kontrol ederek enerji verimliliğini arttırmak ve tüketilen enerji miktarını azaltmaktır. Bu sayede ortamın hava kalitesini arttırarak aynı zamanda enerji tasarrufu elde edilmiştir. Çalışmada iç hava kalitesi korunurken, kullanılan enerjiden tasarruf edilmiştir. Yapılan çalışmada otomasyon sisteminin havalandırma cihazına entegre ederek, yıllık ortalama ne kadar enerji verimi kazancı olacağı hesaplanmıştır. Bu sayede ortamın hava kalitesini arttırırken yıllık tüketilen enerji miktarını düşürülmüştür.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to increase energy efficiency and reduce the amount of energy consumed by controlling the mixed air air handling unit, which will be designed based on Karaman air temperatures, for the 15 Temmuz Auditorium in the Karamanoğlu Mehmetbey University campus. In this way, energy savings were achieved by increasing the air quality of the environment. In the study, while maintaining the indoor air quality, the energy used was saved. In the study to be done, the annual average energy efficiency gain was calculated by integrating the automation system into the ventilation device. In this way, while increasing the air quality of the environment, the amount of energy consumed annually is reduced.