Building performance evaluation of intensive care units staff break rooms
Yoğun bakım ünitelerinde personel dinlenme alanlarının bina performans ölçütleri açısından değerlendirilmesi
  1. Tez No: 695831
  2. Yazar: BURCU KOCABAŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ LALE BAŞARIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İzmir Ekonomi Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mimarlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 145
Özet
Son yıllarda yoğun bakım üniteleri ve tıp teknolojisindeki gelişmeler hızlanmış ve önem kazanmıştır. Hasta sayısındaki ve hastalık çeşitliliğindeki artış, yoğun bakım ünitelerinin fiziki özellikleri ve altyapı gereksinimlerinin de artmasına neden olmuştur. Ayrıca pandemi döneminde de görüldüğü gibi yoğun bakım üniteleri tam doluluğa ulaşmış ve kullanım kapasitelerini aşmıştır. Bu doluluk, personel ihtiyacına ve çalışma saatlerinin artmasına neden olmuştur. Amaç, mekânın yaşayanlar tarafından nasıl kullanıldığını anlamak ve mekânsal kaliteyi değerlendirmektir. Bu süreçte mekânın kullanımına ilişkin bilgiler elde edilmiş ve analiz edilmiştir. Bu çalışma, yoğun bakım personelinin pandemi süreçlerinde ve genel olarak karşılaştığı mekânsal yerleşim sorunlarının belirlenmesi ve mekân ile kullanıcı arasındaki doğrusal ilişkinin değerlendirilmesi için bir altyapı görevi görecektir. Çalışmada, doluluk sonrası değerlendirme kapsamında yoğun bakım personeli dinlenme odalarının performansı değerlendirilmiştir. KSD değerlendirmesi açısından Ulrich'in araştırmasına (Ulrich, 2000) dayalı olarak kanıta dayalı tasarım (KDT) incelenmiştir. Aynı zamanda üçüncü seviye yoğun bakım personeli ile değerlendirmelere katkı sağlayan anket çalışması yapılmıştır. Bu şekilde yapılan gözlem ile birlikte personel dinlenme odaları ile ilgili görüşler doğrultusunda alanla ilgili fikir ve öneriler elde edilmiştir. Bu araştırma kapsamında yoğun bakım personeli dinlenme odalarının iç mekan kalitesinin ve dolayısıyla mekandan kullanıcı memnuniyetinin artırılmasına yönelik çalışma yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In recent years, advances in intensive care units and medical technology have accelerated and gained importance. An increase in the number of patients and variety of diseases has also led to a rise in the requirements of intensive care units for their physical characteristics and infrastructure. In addition, as seen during the pandemic period, ICUs have reached full occupancy and overflowed their usage capacity. This occupancy caused the need for staff and increased working hours. It can be predicted that the workplace comfort of ICU staff will also affect their working performance. In this process, information about the use of the space was obtained and analyzed. This framework will serve as an infrastructure for determining the spatial settlement problems faced by the intensive care staff during the pandemic processes and in general, and for evaluating the linear relationship between the space and the user. In the study, the performance of ICU staff break rooms was examined within the scope of post-occupancy evaluation. In terms of POE evaluation, based on Ulrich's research (Ulrich, 2000), evidence-based design (EBD) was examined. At the same time, a survey was conducted with the third level ICU staff, which contributed to the evaluations. In this way, together with the observation made, ideas and suggestions about the area were obtained in line with the opinions about the staff break rooms. Thus, the study was carried out to increase the quality of the interior of the intensive care staff break rooms and thus the user satisfaction with space.