Real time calculation of shem angles by metaheuristic algorithms for variable frequency motor drives
Değişken frekanslı motor sürücüleri için metasezgisel algoritmalar kullanılarak shem açılarının gerçek zamanlı hesaplanması
- Tez No: 695861
- Danışmanlar: PROF. DR. MUAMMER ERMİŞ, PROF. DR. IŞIK ÇADIRCI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 181
Özet
Harris hawks optimizasyonu (HHO), hafif raylı ulaşım için bir voltaj kaynağı invertörünün seçici harmonik eliminasyon yöntemini (SHEM) optimize etmek için kullanılmıştır. SHEM'in darbe genişliği modülasyon stratejisinin birincil amacı, temel bileşenin gerekli büyüklüğünü korurken doğrusal olmayan denklemleri çözerek düşük dereceli harmonikleri ortadan kaldırmaktır. İki seviyeli, üç fazlı bir invertöre uygulandığında, parçacık sürü optimizasyonu (PSO), gri kurt optimizasyonu (GWO) ve balina optimizasyon algoritmaları (WOA) dan daha iyi performans gösteren HHO algoritması ilişkili doğrusal olmayan denklemleri yüksek derecede doğruluk ve yakınsama olasılığı ile çözmeyi amaçlamaktadır. MATLAB / Simulink simülasyonları kullanılarak, SPWM ve SVM tekniklerinin performansını SHEM ile karşılaştırmak için çeşitli SHEM açılarının testleri 125 kW'lık bir cer motoru sürücü platformunda gerçekleştirilmektedir. Bir hafif raylı ulaşım sisteminin laboratuvar ölçekli bir fiziksel simülatörü üzerinde yapılan deneyler, DC bağlantı voltajının büyüklüğünün ilgili cer motoru sürücüsünün performansı üzerindeki etkisine ilişkin dikkate değer bulgular ortaya çıkarmıştır. Çeşitli temel frekans işlemleri ve çalışma DC bağlantı voltajları ışığında, hafif raylı bir cer motoru sürücüsüne uygulanması ışığında SHEM'in genel bir değerlendirmesi yapılmıştır. Ek olarak, hesaplama birleşik cihaz mimarisinde (CUDA) PSO, WOA, GWO ve HHO kullanılarak hesaplanan SHEM anahtarlama açıları, iki grafik işleme biriminde (GPU'lar) karşılaştırılır ve sonuçlar HHO'nun gerçek-zamanlı uygulamalar için diğer meta-sezgisel yöntemlerden daha hızlı hesaplama yaptığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Harris hawks optimization (HHO) has been used to optimize a voltage source inverter's selective harmonic elimination method (SHEM) for light rail transportation. The primary goal of SHEM's pulse-width modulation strategy is to eliminate low-order harmonics by solving nonlinear equations while maintaining the required magnitude of the fundamental component. When applied to a two-level, three-phase inverter, the HHO algorithm aims to solve the associated nonlinear equations with a high degree of accuracy and probability of convergence, outperforming particle swarm optimization (PSO), grey wolf optimization (GWO), and whale optimization algorithms (WOA).SHEM simulations using MATLAB / Simulink are performed on a 125 kW traction motor drive platform for various SHEM angles in order to compare its performance to SHEM using SPWM and SVM techniques. Experiments conducted on a laboratory-scale physical simulator of a light rail transportation system revealed remarkable findings regarding the effect of the DC link voltage magnitude on the performance of the associated traction motor drive. In light of the various fundamental frequency operations, and the operating DC link voltages, a general assessment of the SHEM has been made in light of its application to a light rail traction motor drive. Additionally, the calculated SHEM switching angles using PSO, WOA, GWO, and HHO in compute unified device architecture (CUDA) are compared on two graphics processing units (GPUs), with the results indicating that HHO calculates faster than the other metaheuristic methods for real-time applications.