Timely communication for energy-efficiency, datafreshness and tracking
Enerji verimliliği, veri tazeliği ve takip için zamanlıhaberleşme
  1. Tez No: 695862
  2. Yazar: BARAN TAN BACINOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ELİF UYSAL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 152
Özet
Bu tez, bilgi iletiminde zamanlılığın veya kesikli olarak eri¸ silebilir kaynaklara adaptasyonun önemli olduğu veri iletimi senaryolarını ele almaktadır. Tezin ilk kısmı, enerji hasatçı haberleşme sistemlerine odaklanmaktadır. Böyle sistemler için, belirli veri hacmi en yükseltilmesi ve veri tazeliği amaçlarına eri¸ sen enerji verimli çizelgeleme algoritmaları incelenmiştir. Tezin ikinci kısmı, stabil olmayan süreçleri gürül- tülü kanallar üzerinden göndermek amaçlı veri iletimini ele almaktadır. Bu süreçlerin m moment mertebesinde takip edilmesini sağlayan bilgi transferi hızı üzerine koşullar geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis considers data transmission scenarios where timeliness of information transmission, or adapting to intermittently available resources is important. The first part of the thesis focuses on energy harvesting communication systems. For such systems, energy efficient scheduling algorithms that achieve certain throughput max- imization and data freshness objectives are developed. The second part of the thesis considersdatatransmissionforthepurposeoftrackingunstablesourcesthroughnoisy channels. Conditions are developed on the rate of information transfer to satisfy order m moment trackability of these processes.