Ekmeklik buğdayda farklı fotosentez organlarının uzaklaştırılmasının bazı tane verim öğeleri ile tane dolum oranı ve tane dolum süresine etkilerinin belirlenmesi
The effect of removal of different photosynthesis organs on grain yield, some yield components and grain filling rate and grain filling duration in bread wheat
- Tez No: 695865
- Danışmanlar: PROF. DR. DİĞDEM ARPALİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Araştırma, 2020-2021 yılı kışlık yetiştirme sezonunda Van ekolojik koşullarında tesadüf blokları deneme desenine göre 4 tekrarlamalı olarak gerçekleştirilmiş olup; buğdayda farklı fotosentez organlarının uzaklaştırılmasının bazı verim öğeleri ile tane dolum oranı ve süresine etkilerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Yapılan bu çalışmada; vejetatif dönem, tane dolum süresi, çıkış – olgunlaşma süresi, tane dolum oranı (mg tane- 1 gün-1 ), sap uzunluğu, başak uzunluğu, başakta tane sayısı, başakta tane verimi, bin tane ağırlığı gibi özellikler incelenmiştir. Araştırma sonuçlarına göre, bayrak yaprak ayası, kılçık, birinci yaprak ayası, ikinci yaprak ayası ile tüm yaprakların ve kılçıkların uzaklaştırılması; tane dolum oranı, sap uzunluğu, başakta tane verimi ve bin tane ağırlığında önemli düşüşlere neden olurken, tane dolum süresini etkilememiştir. Tane dolum oranı, başakta tane verimi ve bin tane ağırlığında özellikle kılçığın uzaklaştırılmasının etkisinin yüksek olmasının, başağın fotosentez etkinliğini artırmasından dolayı oldukça önemlidir
Özet (Çeviri)
The research was carried out in four replications according to the randomized blocks experimental design in Van ecological conditions in the winter growing season of 2020-2021, and it was aimed to determine the effects of the removal of different photosynthesis organs on some yield elements, grain filling rate and time in wheat. In this study, features such as vegetative period, grain filling period, emergence-maturation period, grain filling rate (mg grain-1 day-1), stem length, spike length, number of grains per spike, grain yield per spike, and thousand grain weight were investigated. According to the results of the research, it was determined that the removal of flag leaf blade, awn, first leaf blade, second leaf blade and all leaves and awns caused significant decreases in grain filling rate, stem length, grain yield per spike and thousand grain weight. Grain filling rate, grain yield per ear and the high effect of removing awn at thousand grain weights are very important because they increase the photosynthesis efficiency of the spike