Dağıtık çizge teorik yapıların telsiz duyarga ağlarında uygulanması üzerine bir çalışma
A study on implementation of distributed graph theoretic structures on Wireless Sensor Networks
- Tez No: 696087
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ORHAN DAĞDEVİREN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Bilgisayar Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bilgi Teknolojileri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
İnternet bağlantısına ihtiyaç duymadan, birbiriyle haberleşme ve sorun saptandığında aktif rol alabilme yeteneğine sahip cihazlara özellikle cihazlar arası bağlantının zorlu olduğu alanlarda, saldırı altında acil durumlarda ihtiyaç duyulmaktadır. Telsiz Duyarga Ağları, Nesnelerin Interneti (IoT) ve Bulut Programlama gibi dağıtık sistemler bu ihtiyacı karşılama konusunda askeri alanlarda, sağlık alanında ve uzay endüstrisinde günden güne önem kazanmaktadır. Bu makalede, BFS (Enine İlk Arama) ve eşleştirme algoritmasının daha verimli çalışmasını sağlamak amacıyla BFS algoritması üzerinde bazı değişiklikler yapılmış ve eşleştirme algoritmasını daha az düğüm ile çalıştırmak hedeflenmiştir.Hedeflenen verime, BFS algoritmasının işlem mantığını değiştirerek eş bulma yeteneğinin kazandırılması ve ardından Hoepman algoritmasını daha az düğümle çalıştırarak harcanan enerjinin ve işlem süresinin düşürülmesiyle ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Devices that have the ability to communicate with each other and take an active role when problems are detected, without the need for an internet connection, are needed especially in areas where the connection between devices is difficult and in emergencies or under attack. Distributed systems such as Wireless Sensor Networks(WSN), Internet of Things (IoT) and Cloud Programming are gaining importance day by day in the military, healthcare and space industries to meet this need. In this article, some changes have been made on the BFS algorithm in order to make BFS (Breadth First Search) and matching algorithm work more efficiently and it is aimed to run the matching algorithm with fewer nodes.The targeted efficiency was achieved by changing the processing logic of the BFS algorithm, gaining the ability to find a match, and then reducing the energy and processing time by running the Hoepman algorithm with fewer nodes.