Tesis verileri kullanılarak çöp gazı miktarının kestirimi
Estimation of landfill gas amount using plant data
  1. Tez No: 696095
  2. Yazar: MURAT TORUN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÜNAL KURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Energy
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Amasya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yenilenebilir Enerji ve Uygulamaları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Bu çalışmada, yenilenebilir enerji kaynaklarından biyogazın bir çeşidi olan ve çöp gazı da denilen LFG üzerinde durulmuştur. Tokat' ın Erbaa İlçesinde bulunan katı atık düzenli depolama ve bertaraf tesisinde çöp gazı oluşumu ve akabinde elektrik enerjisi üretimi incelenmiş olup depolama sahasından gelecek yıllarda elde edilebilecek çöp gazı ve metan gazı miktarları LandGEM-EPA matematiksel modeli yardımıyla tahmin edilmiştir. Daha sonra depolama sahasının üretim miktarlarının bilindiği yıllar ile modelin o yıllardaki verileri kıyaslanarak bir katsayı belirlenmiştir. Ayrıca bu katsayı, gelecek yıllardaki tahmini verilere de uygulanarak bir nevi LandGEM modeli tesis koşullarına göre kalibre edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the biogas LFG also known as landfill gas which is a renewable energy source is analyzed. The formation of landfill gas and subsequent electrical energy production in the solid waste landfill and disposal facility in Erbaa District of Tokat is analyzed. And the landfill and methane gas amounts that can be obtained from the landfill in the coming years are calculated using the LandGEM-EPA mathematical model. Whats more, a coefficient is determined by comparing the production quantities of the storage area and the data of the model. In addition to these, said coefficient is applied to the calculated data of the coming years and some sort of LandGEM model was calibrated according to the facility conditions.