Bazı tahılların farklı oranlarda yem bezelyesi(Pisum sativum L.) ile karıştırılarak silaj kalitesine etkisinin araştırılması
Investigation of the effect of some cereals mixing with different proportions of feed pea (Pisum sativum L.) on silage quality
- Tez No: 696096
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NİZAMETTİN TURAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Siirt Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
Bu araştırma, bazı tahılların farklı oranlarda yem bezelyesi (Pisum sativum L.) ile karıştırılarak silaj kalitesine etkisinin araştırılması amacıyla yapılmıştır. Denemede bitki materyali olarak, Aslım-95 (çavdar), Yeniçeri (yulaf) ve Özkaynak (yem bezelyesi) çeşitleri kullanılmıştır. Araştırma, Siirt Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarla Bitkileri deneme alanında kışlık olarak 2019-2020 yılında yürütülmüştür. Çalışmada, yalın olarak %100 yulaf, %100 çavdar ve %100 yem bezelyesi ile %75 yulaf + %25 yem bezelyesi, %50 yulaf + %50 yem bezelyesi, %25 yulaf + %75 yem bezelyesi, %75 çavdar + %25 yem bezelyesi, %50 çavdar + %50 yem bezelyesi ve %25 çavdar + %75 yem bezelyesi karışım oranlarından silaj elde edilmiştir. Araştırma sonucuna göre; silajların ortalama pH değeri 4.82, kuru madde %29.48, ham protein %10.59, asit deterjanda çözünmeyen lif (ADF) %39.05, nötral deterjanda çözünmeyen lif (NDF) %57.24, sindirilebilir kuru madde (SKM) %58.47, kuru madde tüketimi (KMT) %2.13 ve nispi yem değeri (NYD) 97.69 olarak tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This research was carried out to investigate the effect of some cereals on silage quality by mixing them with feed peas (Pisum sativum L.) in different proportions. Aslım-95 (rye), Yeniçeri (oat) and Ozkaynak (feed pea) varieties were used as plant material in the experiment. The research was carried out in Siirt University Faculty of Agriculture Field Crops experimental area in winter in 2019-2020. In the study, pure 100% oat, 100% rye and 100% feed peas, in mixture ratios 75% oats + 25% feed peas, 50% oats + 50% feed peas, 25% oats + 75% feed peas, 75% rye + 25% feed peas. Silage was obtained from the mixture ratios of 50% rye + 50% feed pea and 25% rye + 75% feed pea. According to the results of the research; average pH value of silages 4.82, dry matter ratio 29.48%, crude protein ratio 10.59%, acid detergent fiber (ADF) 39.05%, neutral detergent fiber (NDF) 57.24%, digestible dry matter ratio (DDM) 58.47%, dry matter intake (DMI) 2.13% and relative feed value (RFV) it was determined as 97.69.